04 Kasım 2014 22:20

Soma faciasında her bir ölüme 25 yıl hapis

Soma'daki maden faciasında 301 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nın fezlekesinde her bir ölüm için tutuklu sanıkların 25 yıla kadar hapsi istendi.

Paylaş

Soma Cumhuriyet Başsavcılığınca 301 kişinin öldüğü maden faciasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan fezlekede, her bir ölüm için tutuklu 8 kişinin 20 ile 25, tutuksuz yargılananlardan 8'inin üçte bir oranında artırılarak 2 ile 15, 29 kişinin ise 2 ile 15 yıl arasında hapisle cezalandırılmaları istendi.Bu kapsamda tutuklu 8 kişi "olası kasıtla adam öldürmekle" suçlanıyor.Tutuksuz sanıklardan 8'ine "taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçu, kalan 29 sanığa ise "tedbirsizlik ve dikkatsizlik yani kusurla birden fazla adam öldürme" suçu yöneltiliyor.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında 301 işçi hayatını kaybetmiş, olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 36 kişiden 8'i tutuklanmıştı.

Faciaya ilişkin bilirkişi raporunun Eylül ayında Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilmesinin ardından savcının talimatıyla gözaltına alınan 24 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılmışlardı. (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Ekim ayında 28 maden işçisi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa