05 Kasım 2014 01:54

Ermenek faciası yaşanmayabilirdi

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), Ermenek’te meydana gelen faciayla ilgili yaptıkları araştırmalar sonucunda ulaştıkları ön bilgileri dün kamuoyuyla paylaştı.

Ermenek faciası yaşanmayabilirdi

Paylaş

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), Ermenek’te meydana gelen faciayla ilgili yaptıkları araştırmalar sonucunda ulaştıkları ön bilgileri dün kamuoyuyla paylaştı. JMO Genel Merkezinde yapılan açıklamada konuşan Hüseyin Alan, ruhsat sahasında 5 ayrı firmanın rödovans sözleşmesi ile üretim yaptığı fakat bazı yerel kaynaklara göre işletilen ocak sayısının belirtilenden daha yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca Alan, bölgede bazı kaçak ocakların da bulunduğunu ifade etti.

Baskına sebep olan suyun, tavandan tahkimatı yıkarak geldiğini anlatan Alan, su seviyesinin işçilerin çalıştığı 750-775 metre kotundan daha yüksekte, 822 metre kotunda kadar yükseldiğini söyledi. Alan, ocaktan atılan suda yapılan izotop analizi sonucunda baskının muhtemelen üst kotlarda yer alan ocaklarda yağışlardan süzülerek biriken sulardan kaynaklanmış olabileceği vurguladı. Alan, bu durumun Ermenek’te meydana gelen facianın temel teknik nedeninin işletme öncesinde tespit edilmesi gereken jeolojik ve hidrojeolojik risk ve tehlikelerin gözardı edilmesi olduğunu ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Futbol sadece erkeklerin oyunu değil’

SONRAKİ HABER

2019'un ilk 3 ayında en az 392 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa