04 Kasım 2014 20:08

İranlı Ghavami açlık grevine başladı

İran’da, voleybol maçı izlediği için tutuklanarak cezaevine konan ve hakkında 1 yıl hapis cezası verilen Ghoncheh Ghavami, açlık grevine başladı.

Paylaş

İran’da, voleybol maçı izlediği için tutuklanarak cezaevine konan ve hakkında 1 yıl hapis cezası verilen Ghoncheh Ghavami, açlık grevine başladı. Londra’da hukuk eğitimi alan genç kadının yiyecek ve içecekleri reddettiği öğrenildi. 25 yaşında olan ve Londra’da hukuk eğitimini tamamlayan Ghavami’nin erkek kardeşi  Iman Ghavami; “Cumartesinden beri açlık grevinde. Durum bizi çok endişelendiriyor. Onu tutuklamalarının hiç bir yasal dayanağı yok” dedi.

Ghavami, 20 Temmuz’da İran ve İtalya erkek voleybol takımları arasında Tahran’ın Azadi stadyumunda yapılan maçı izlemek isterken gözaltına alınmıştı. Ghavami bir kaç saat sonra serbest bırakılmış fakat daha sonra yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

İran’da 2012 yılından beri kadınların voleybol ve futbol turnuvalarına izleyici olarak katılmalarına izin verilmiyor, yetkililerin gerekçesi kadınları ‘tacizden korumak’

Ghoncheh Ghavami ayrıca rejim karşıtı propaganda yapmakla suçlanıyor. Ghavami, daha önce de mahkeme çıkartılmadan uzun süre cezaevinde tutulduğu için 2 haftalık açlık grevi yapmıştı.
(DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan’da okul işgalleri yayılıyor

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...