11 Temmuz 2011 10:23

Adana'da sınıf dayanışması

Adana’da Özbucak Tekstil ve Paksoy Yağ işverenleri farklı zamanlarda iflas ettiklerini iddia ederek fabrikalarını kapattı. İşverenler lüks hayatlarına devam ederken, işçiler ise alamadıkları maaş ve tazminatları için mücadele etmeye başladı. Özbucak Tekstil fabrikası önünde çadır kurarak alacaklarının ödenmesini i

Adana'da sınıf dayanışması

Paylaş

“İşçiler burada Özbucaklar nerede”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları atan işçiler, basın açıklaması yaptı. Özbucak Tekstil Fabrikasının eski yerinde kurulan çadırın önünde yapılan basın açıklamasına Paksoy işçileri ve Emek Partisi üyeleri destek verdi.

Burada konuşan Paksoy İşçisi Mehmet Barut, kendilerinin de benzer bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek, dayanışmanın büyütülmesi vurgusunu yaptı. Sadece emeklerine biraz saygı gösterilmesini istediklerini vurgulayan Barut, Adana’da bulunan diğer işletmelerin de benzer uygulamalara başvurabileceğini dile getirdi. Bu durumun sadece Paksoy ve Özbucak işçilerini ilgilendirmediğinin altını çizen Barut, “Diğer işletmelerdeki işçilerin başına da böyle bir durum gelebilir. Özbucak ve Paksoy işçisi kazanmazsa diğer işverenler bundan cesaret alır. O yüzden diğer işletmelerde çalışan işçi arkadaşlarımızı da dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. Dayanışma eylemi çekilen halaylarla devam etti. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

DTK 14 Temmuz’da ‘Özerklik ilanını’ tartışacak

SONRAKİ HABER

Worker struggling on minimum wage: I borrowed to get my sick child’s medicine

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa