11 Temmuz 2011 10:02

Füle: Anayasa konusunda geniş uzlaşı önemli

AVRUPA Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin, Ankara temaslarında, Türkiye’nin reformları yeniden canlandırmasına ihtiyaç olduğunun, Ankara protokolünün uygulanması gerektiğinin ve özellikle yeni Anayasa konusunda geniş uzlaşının öneminin altını çizeceği belirtildi.AB Haber’e göre, Avru

Füle: Anayasa konusunda geniş uzlaşı önemli

Paylaş

AVRUPA Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin, Ankara temaslarında, Türkiye’nin reformları yeniden canlandırmasına ihtiyaç olduğunun, Ankara protokolünün uygulanması gerektiğinin ve özellikle yeni Anayasa konusunda geniş uzlaşının öneminin altını çizeceği belirtildi.

AB Haber’e göre, Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, tıkanan AB-Türkiye müzakere sürecine yeni bir ivme kazandırmak amacıyla Türkiye’ye yapacağı ziyarette yeni kurulan hükümete iki temel mesaj verecek.

Haberde, öncelikle Stefan Füle’nin, “Avrupa Komisyonu olarak Türkiye-AB müzakere sürecinin arkasındayız. Türkiye’nin reformları yeniden canlandırmasına ihtiyaç bulunuyor. Bu çerçevede Türkiye’ye her türlü yardıma hazırız” ifadeleri kaydedildi.

Stefan Füle’nin İkinci mesajında ise,”Ankara protokolü uygulanmalı. Bu bağlamda yapılacak jest, sürecin önünün açılmasına yardımcı olacaktır” söylediğine dikkat çekildi.

Bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafının Füle’ye Ankara temasları öncesi kendi görüşünü bir kez daha ilettiği belirtilerek, Füle’nin Ankara temaslarında özellikle yeni Anayasa konusunda geniş uzlaşının öneminin altını çizeceği ve sivil Anayasa çalışmalarına Avrupa Komisyonunun desteğinin tam olduğunu söylediği vurgulandı.

Haberde, Komisyon kaynaklarının TBMM’deki son siyasi kriz konusunda AB’nin görüşünün belli olduğuna dikkati çektiği ve sorunun meclis çatısı altında çözümlenmesinin önemli olduğunu vurguladığı kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Rusya’da gemi battı

SONRAKİ HABER

AKP Cihanbeyli ilçe yönetimi istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa