11 Temmuz 2011 09:50

ÇGD’den Altunöz’e destek

Hatay’da birçok yerel gazete ve haber ajansı adına haber yapan Murat Altunöz hakkında “Örgüt üyeliği ve örgüt lehine propaganda” suçlamasıyla açılan dava eylül ayında başlayacak. Gördüğü baskılar nedeniyle yurt dışına çıkan Altunöz’e destek açıklaması yapan Ça

ÇGD’den Altunöz’e destek

Paylaş

Hatay’da birçok yerel gazete ve haber ajansı adına haber yapan Murat Altunöz hakkında “Örgüt üyeliği ve örgüt lehine propaganda” suçlamasıyla açılan dava eylül ayında başlayacak. Gördüğü baskılar nedeniyle yurt dışına çıkan Altunöz’e destek açıklaması yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) davanın takipçisi olacaklarını duyurdu.

ÇGD’den yapılan yazılı açıklamada, gazetecilere yönelen baskıların “ileri demokrasi’nin alamet-i farikası” haline geldiği ifade edildi. Gazetecilerin işlerini yaptığı için uğradığı saldırılara her geçen gün bir yenisi eklendiği kaydedilen açıklamada, son olarak Hatay’da gazetecilik Murat Altunöz’ün mesleği nedeniyle olmadık baskılara maruz kaldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle ölüm tehditleri alan, evi polisler tarafından basılan Murat Altunöz’ün çareyi, ailesini geride bırakarak yurt dışına çıkmakta bulduğu  ve 9 ay önce ülkesini terk ettiği ifade edildi.

Açıklamada, “Murat Altunöz’ün yaşadıkları, fikir ve düşünce özgürlüğüyle haber alma hakkının önüne çekilen setlerin, koskoca bir ülkenin açık cezaevine dönüştürüldüğünün göstergesidir. Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak Gazeteci Altunöz’le, siyasal atmosferden beslenerek oluşturulan baskılara karşı dayanışma içinde olduğumuz ve eylül ayında başlayacak davasının en yakın takipçilerinden ve kamuoyuna ileticilerinden olacağımız bilinmelidir” denildi.
Takip ettiği haberler gerekçesiyle “Örgüt üyeliği ve örgüt lehine propaganda” suçlamasıyla hakkında dava açılan Altunöz’ün yargılanmasına, içinde yaptığı haberlerin ve kitaplarının bulunduğu 12 klasörden oluşan dosyayla eylül ayında başlanacak. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hem simitçi hem haberci hem yazar

SONRAKİ HABER

Bulgaristan'da grip salgını, 600 okulda eğitime ara verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa