11 Temmuz 2011 09:44

Tarihi Hasankeyf için ‘büyük atlama’

DÜNYADAKİ tüm nehirlerin yaşatılması için tüm Avrupa’da aynı saatte binlerce insanın nehirlere atlamasıyla yapılan Büyük Atlama (Big Jump) etkinliği, Ilısu Barajı’na karşı Hasankeyf’te de gerçekleştirildi.Dünyadaki tüm nehirlerin yaşatılması için tüm Avrupa’da temmuzun ikinci haftası Paza

Tarihi Hasankeyf için ‘büyük atlama’

Paylaş

Dünyadaki tüm nehirlerin yaşatılması için tüm Avrupa’da temmuzun ikinci haftası Pazar günü aynı saatte binlerce insanın nehirlere atlamasıyla gerçekleştirilen Büyük Atlama (Big Jump) etkinliği, aynı saatlerde Ilısu Barajı’na karşı Hasankeyf’te de yapıldı. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ve Hasankeyf Yaşatma Derneği Girişimi ve Doğa Derneğinin ortaklaşa düzenledikleri etkinlikte, çok sayıda kişinin katılımıyla Hasankeyf köprüsünden nehre kadar yürünerek, Ilısu Barajı protesto edildi. “Hasankeyf bizim” diye Kürtçe ve Türkçe slogan atıldı. “Hasankeyf yok olmasın”, “Hasankeyf’i yaşatmak elimizde Hasankeyf’i vermeyeceğiz”, “Hasankeyf dünümüz el verin yarınımız olsun” pankartı taşınarak, “Dünya keyfi Hasankeyf yok olmasın” dövizi taşındı. Büyük Atlama’ya ziyaretçiler ve yöre halkı katıldı.

Atlamanın ardından Kürtçe ve Türkçe açıklama yapıldı. Hasankeyf Girişimi Üyesi Recep Kavuş, bu yıl Hasankeyf, Halfeti, Dersim, Alakır ve Burdur’da Büyük Atlama’nın yapıldığını söyledi. Hasankeyf’te Büyük Atlama’nın amacının Ilısu Barajı projesini protesto etmek olduğunu belirten Kavuş, önümüzdeki yıl Büyük Atlama’ya daha büyük bir katılım beklediklerini ifade etti. Her yaştan ziyaretçinin olduğu etkinliğe özellikle çocuklar büyük ilgi gösterdi. Daha sonra atılan sloganlar ile eylem sonlandırıldı. (BATMAN)

ÖNCEKİ HABER

Erinç: Örgütlenme imkansız hale geldi

SONRAKİ HABER

İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri (16 Ocak 2019)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa