04 Kasım 2014 18:12

Madende ölenlerin kanları sizin yakanızdadır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. CHP olarak madenlerde yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesi için teklifte bulunduklarını ancak AKP milletvekilleri tarafından bunun reddedildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ölenlerin kanları, sizin yakanızdadır. Bunu asla unutmayın" dedi.

Paylaş

Konuşmasında sosyal devlet vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, "Sosyal devlet denen bir kavram var. Devletin insanileştirilmesidir sosyal devlet. Devletin vatandaşa hizmet götürmesidir. Sosyal devlet deyince aklımıza rahmetli Bülent Ecevit gelir. İşçi hakları, emeğin hakkı, grev hakkı onun döneminde çalışma yaşamının ayrılmaz değerleri oldu. Sosyal devlet anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerinden biridir. Bu maddenin gereği yerine getirilmek zorundadır. Ne zaman ki sosyal demokrat bir başbakan iktidar olmuştur, sosyal devlet o zaman daha güçlü olmuştur. Sosyal devleti ayağa kaldırmak bizim görevimizdir" diye konuştu.

‘PARTİ OLARAK SANA İŞ BULAMAZSAK SEN HESABINI BENDEN SORACAKSIN’

CHP iktidarında işsizliği tarihe gömeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Eğer parti olarak sana iş bulamazsak sen hesabını benden soracaksın. Türkiye güçlü bir devlettir. İşsizlik bizim kolumuzu kanadımızı kırıyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin sözü işsizliği tarihe gömeceğiz. İşsiz kalan toplum baskıcı rejimlerin arka bahçesi haline getirilir. Senin çocuğun işsiz. Onların çocuklarının işi var, paraları, rüşvet merkezleri var. Senin çocuğunun Cumhuriyet Halk Partisi var" dedi.

‘İŞÇİNİN EMEĞİNİ BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKEN SOSYAL DEVLET OLABİLİR Mİ?’

Kılıçdaroğlu, "İş bulanlar da bin bir bela ile taşeronda iş buluyor. Kahramanmaraş'ta Orman İdaresi 11 işçi alacak. 2300 kişi başvuruyor. Şimdi senin düşünme zamanın kardeşim. Üstündeki ölü toprağını atma zamanı. Senin çocuklarının yatak odasında boy boy kasalar yok. Biz yandaşa değil vatandaşa hizmet edeceğiz. İş bulanlar sendikasız. Asgari ücretle çalışıyor. İşçinin emeğini birilerine peşkeş çeken sosyal devlet olabilir mi?" diye sordu.

‘ERMENEK'TEKİ MADENDE ÇALIŞAN İŞÇİLER "124 KEZ İNSAN HAKKI İHLALİ VAR’ DİYE MEKTUP YAZMIŞLAR’

Ermenek'teki madende çalışan işçilerin "124 kez insan hakkı ihlali var" diye mektup yazdığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ermenekte'ki madende çalışan işçiler, 124 kez yazmışlar 'burada insan hakkı ihlali var. 124 kez mektup yazmışlar. Ses duvara yazıyorlar. İnsanlar toprak altında kalıyor. Onlar korumaları ile oraya geliyor. Sizin orada ne işiniz var?" dedi.

‘ÖLENLERİN KANLARI SİZİN YAKANIZDADIR YAŞAM ODASI TEKLİFİNİ AK PARTİ VEKİLLERİ REDDETTİ’

CHP olarak madenlerde yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesi için teklifte bulunduklarını ancak AKP miletvekilleri tarafından bunun reddedildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ölenlerin kanları, sizin yakanızdadır. Bunu asla unutmayın. Madende yaşam odası zorunlu hale getirilsin dedik. Kanun geldi Meclis'e. 'Gelin yaşam odası yapalım' diye teklif verdik. AK Parti vekilleriyle bu reddedildi" dedi.

‘EŞİNİN YAŞAM ODASI İÇİN 100 MİLYON LİRA AYIRMIYOR 1 KATRİLYON 370 TRİLYON LİRA İLE SARAY YAPIYORLAR’

Kılıçdaroğlu, "Kalkmışlar kendilerine saray yapıyorlar. 1 katrilyon 370 trilyon lira ile saray yapıyorlar eski para ile. Senin eşinin yaşam odası için 100 milyon lira bunu ayırmıyor. Kendisine beyefendi 1000 odalı saray yapıyor. Hala uyanmayacak mısın değerli kardeşim. İnsanlar yeraltına güven içinde inecekler. Aklı kullanacağız. İnsana değer vereceğiz" dedi.

‘TEK GÜVENCELERİ DAYIBAŞI’

Mevsimlik işçilerin sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Yer üstünde çalışanlar mı çok rahat. Isparta Yalvaç'tan haber geldi. Çoğu kadın 17 işçi öldü. Yer üstündekiler çok mu rahat. Mevsimlik işçilik de dramdır. Aile boyu kadın, çoluk, çocuk hep beraber giderler. Zeytin, pamuk, fındık, elma toplamaya giderler. Tek güvenceleri dayıbaşı. Onun iki dudağına bakarlar. Sosyal devlet nerede? Sosyal devleti kim ayağa kaldıracak? Bunlar neden bu insanların sorunlarıyla ilgilenmezler. İnsanı sevmiyor musun sen?" diye konuştu.

‘İNSANI ANCAK SANA RÜŞVET VERDİĞİ ZAMAN MI SEVERSİN?’

Kılıçdaroğlu, "Sigara içen gençlere kızıyorlar, ceza kesiyorlar. Eyvallah kızın. Peki o bakanların çocukları kapalı mekanlarda rüşvet alırken neden itiraz etmiyorsun? O bakanların çocukları kapalı mekanlarda rüşvet alırken neden itiraz etmiyorsun?" dedi.

‘3 MİLYON İNSAN İŞSİZKEN PADİŞAH BOZUNTUSU BİRİSİ KENDİSİNE SARAY YAPMAZ’

Kılıçdaroğlu, "76 milyon insanın son ferdi uyanana kadar bunları anlatmaya devam edeceğim. Kendine saray inşa etmiş. Dedim ki bu saraya gitmeyin kirlenirsiniz Çünkü kaçak saray. 3 milyon insan işsizken padişah bozuntusu birisi kendisine saray yapmaz" dedi.

‘KENDİME SARAY YAPACAĞIM’ DİYE ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ'NDE YÜZLERCE AĞACI KATLETTİNİZ’

Kılıçdaroğlu, "Atatürk Orman Çiftliği'nde yüzlerce ağacı katlettiniz 'kendime saray yapacağım' diye. Kaçak sarayda yapılan yolsuzluk rakamlarını vereceğim. Bu rakamlar TBMM adına kamu hesaplarını denetleyen Sayıştay denetçilerinin raporlarındaki rakamlar" dedi.

‘AFYONLULARA ÇAĞRI YAPMIŞLAR 'DİKKATLİ OLUN HIRSIZLAR BÖLGEYE GELDİLER' DİYE’

Kılıçdaroğlu, "Hırsız var diye bağırın onlar zaten memnun itiraz etmiyorlar ki. Afyonluları da kutluyorum. Hafta sonu toplantı yaptılar malum. Afyonlulara çağrı yapmışlar 'Dikkatli olun hırsızlar bölgeye geldiler' diye. Kutluyorum Afyonluları" dedi.

‘MÜSLÜMANLIKTA BÖYLE BİR KURAL YOK ÇALMAYACAKSIN ADAM GİBİ İŞ YAPACAKSIN’

Kılıçdaroğlu, "Düz yüzeyli betonarme kalıbı yüzde 264 fazla ile veriliyor. Neden gitmeyin kirlenmeyin diyoruz. Bunun için diyoruz. Bunun hesabı verildi mi? Verilmedi. Bakın İngiltere Başbakanı nerede oturuyor? Almanya Başbakanı nerede oturuyor? Bülent Ecevit nerede oturuyordu? Müslümanlıkta böyle bir kural yok. Çalmayacaksın adam gibi iş yapacaksın. Kul hakkı yememek zorunda devleti yönetenler. En büyük günah diyoruz. En büyük günahı işleyene neden oy veriyorsun kardeşim. Çalıyor ama iş de yapıyor. Müslümanlıkta böyle bir kural yok. Çalmayacaksın adam gibi iş yapacaksın" diye konuştu.

‘O SARAYI ODTÜ'YE VERECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu, "O yoksul insanların vergileri ile kendine 1000 odalı saray yapıyorsun. O sarayı CHP iktidarında ODTÜ'ye tahsis edeceğiz" dedi.

‘GIRTLAKLARINA KADAR DOLARA BOĞULMUŞ DURUMDALAR’

Kılıçdaroğlu, "Bu iktidar bitmiştir. Lüks içinde yaşıyorlar. Gırtlaklarına kadar dolara boğulmuş durumdalar. Benim derdim onlar değil. Bu ülkedeki işsiz insan. Her evde tencere kaynayacak" dedi.

‘NİYE AYRIŞIYORUZ KAVGA EDİYORUZ BÖLÜNÜRSEK BİRİLERİ GELİR YUTAR’

Kılıçdaroğlu, "Niye ayrışıyoruz, kavga ediyoruz. Bölünürsek birileri gelir yutar. Bölünmezsek hep beraber kazanırız. Vatandaşlar diyor ki Hadi AKP böyle ama oyumuzu kime vereceğiz? Bu soruyu kendinize ve vicdanınıza sorun. Kimsenin inancıyla uğraşmayan, yaşam tarzına müdahale etmeyen bir siyasal oluşum var. Adı CHP. Daha ne söyleyeyim ben size" dedi. (DHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Hukuk altüst olurken Halit Çelenk yol gösteriyor'

SONRAKİ HABER

Çorum’da bine yakın çiftçi isyan etti: İhracat kısıtı kaldırılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...