04 Kasım 2014 16:43

‘Barışa bak’ kampanyası

Hükümete yakınlığıyla bilinen gazeteci, yazar ve avukatların olduğu bir grup çözümü sürecine destek için açıklama yaptı. ‘Barışa Bak’ adıyla başlatılan kampanyanın ortak metninde hükümetin dillendirdiği yeni Türkiye söylemi de yer aldı.

Paylaş

Taxim Hill Otel'de yapılan toplantıda kampanyanın destekçilerinden Cengiz Alğan, Haşmet Babaoğlu, Nagehan Alçı, Atilla Yayla, İlhami Işık, Gülçin Avşar’ın da olduğu çok sayıda kişi de katıldı. Cengiz Alğan, ‘Barışa Bak’ın nasıl ortaya çıktığını ve yapacakları etkinliklere ilişkin bilgi verdi. Mecliste partilerle görüşeceklerini söyleye Alğan, başarmaları durumunda Haydarpaşa’dan Diyarbakır’a barış treni ile yola çıkacaklarını kaydetti. Kurdukları platformun herkese açık olduğunu söyleyen Alğan, platformun toplum tarafından tutulması durumunda Barış Bak adıyla çalışmalarını sürdüreceğini de ifade etti.

BARIŞ DESTEKLENSİN

Gazeteci- yazar Nagehan Alçı, barışın siyaset üstü bir olduğunu savunarak, görüş farklılığına bakılmadan barışın desteklenmesini istedi. Prof. Dr. Atilla Yayla sürecin sahibinin toplum olduğunu belirterek, Türklerin ve Kürtlerin siyasetçilere savaşın bitir mesajı verdiğini kaydetti. Gazeteci Yazar Haşmet Babaoğlu, barış isteyenlerin barışta yan çizen siyasetçileri utandırmasını istedi.İlhami Işık ve Avukat Gülçin Avşar’da birer konuşma yaptı.  

Ardından Barış Bak’ın ortak metni Cengiz Alğan okudu. Çözüm süreciyle barışın kapısına gelindiği belirten Ağlan, “Ama yine yolumuza taş koyanlar var. Hükümet devirme girişimleriyle, sokak isyanlarıyla, provokasyonlarla, itibarsızlaştırma kampanyalarıyla gözümüzü, gönlümüzü, dikkatimizi barıştan uzaklaştırmaya çalışıyorlar” dedi.
 Çözüm sürecinin yeni Türkiye için bir sıçrama tahtası olacağını savunan Alğan, “Onlar bir avuç, biz milyonlarız. Yeni Türkiye’nin yeni ortak aklını, yeni ortak vicdanını hep birlikte inşa edelim” dedi.

Ali Bayramoğlu,  Etyen Mahçupyan, Yıldıray Oğur, Ceren Kenar, Gülay Göktürk, Oral Çalışlar, Kezban Hatemi’nin de olduğu 70’e yakın isim çağrı metnine imza attı.
(İstanbulEVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersimli futbolcu Deniz Naki'ye saldırı

SONRAKİ HABER

Gezi Davası 5. Duruşma | Ali İsmail'in katili "mağdur", Osman Kavala hâlâ tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...