04 Kasım 2014 13:36

O kurşunlar, infaz edilenlerin silahlarına ait değil

Bingöl saldırısına dair düzenlenen balistik raporunda iki polisin ölümüne, il emniyet müdürünün de yaralanmasına neden olan mermilerin saldırı sonrası öldürülen 4 kişinin üzerinden çıktığı belirtilen silahlara ait olmadığı belirlendi.

Paylaş

Bingöl saldırısına dair düzenlenen balistik raporunda iki polisin ölümüne, il emniyet müdürünün de yaralanmasına neden olan mermilerin saldırı sonrası öldürülen 4 kişinin üzerinden çıktığı belirtilen silahlara ait olmadığı belirlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, olay sonrası "faillerin cezalandırıldığı" açıklaması yapmıştı. Olaya dair yayın yasağı da getirilmişti.

t24'ten Tahir Alperen'in haberine göre Kobanê’de yaşanan çatışmaları protesto etmek için yapılan gösterilerden sonra şehir merkezinde incelemelerde bulunan Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Türker, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin, Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu ve koruma polisi Uğur Adlı saldırıya uğramıştı. 9 Ekim'de meydana gelen saldırıda Emniyet Müdürü Türker ve koruma polisi Adlı ağır yaralanmış, Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu da hayatını kaybetmişti. Olaydan 1 saat 15 dakika sonra Genç ilçesi yolunda 12 AR 900 plakalı araç içerisindeki 4 kişi öldürülmüş ve "şahısların olayı gerçekleştirenler oldukları" iddia edilmişti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının ardından düzenlediği basın toplantısında, 5 kişinin öldürüldüğünü açıklamıştı. Ala’nın açıklamasında geçmesine rağmen öldürüldüğü iddia edilen beşinci kişi Erhan Şenyuva’nın izine rastlanamamıştı. İlk başta öldü denilen Şenyuva dün gözaltına alınmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı ise, "4 bölücü terör örgütü mensubunun iki piyade tüfeği ile birlikte ölü olarak ele geçirildiğini" öne sürmüştü.

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Saldırı sonrası soruşturmada dokuz kişi gözaltına alınmış, sekiz kişi serbest bırakılmıştı.

Ali Kılıç G. tutuklanırken G.'nin, ifadesinde, “Çatışmada öldürülen 4 kişiye öncülük yapıyordum. Ne o kişilerin, ne de benim suikast ile hiçbir alakamız yok. Emniyet Müdürü'ne saldırıyı sonradan öğrendim. Öldürülen 4 kişi de Erzurum’dan Diyarbakır kırsalına geçiyordu. Bingöl merkeze gelmeden şehir dışından geçiş yaptık. PKK’ye yardım ettiğim doğru, ancak suikastle bir alakamız yok” dediği belirtilmişti.

'MERMİLER BU TÜFEKLERDEN DEĞİL'

Öldürülen 4 kişinin üzerinden çıktığı belirtilen iki Kalaşnikof marka tüfek, balistik incelemesi yapılmak üzere Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı’na göndeirldi. Laboratuvarda yapılan eşleşme incelemesinde, öldürülenlerin üzerinden çıktığı kaydedilen Kalaşnikof'ların suikastta kullanılmadığı saptandı.

Gönderilen silahlar ve polislerin üzerinden çıkan kurşunların eşleştirildiği kriminal raporunda şu ifadelere yer verildi:

“10.10.2014 tarihli ve DYR-BLS-2014-04698 sayılı uzmanlık raporu tanzim ettiğimiz 56-1 27179577/49478 ve 56-1 27111679 numaralı 7.62x39 mili metre çap ve tipinde fişek atan kaleşnikof marka toplam 2 adet tüfekten elde ettiğimiz mukayese mermi çekirdekleriyle mikroskopta ayrı ayrı yapılan karşılaştırmalarında aralarında çeşitli karekteristik izler yönünde farklılıklar bulunduğu görülmüş olup, 7.62 milimetre çapında bir adet deforma mermi çekirdeği ve teşhis niteliği bulunan bir adet mermi çekirdeği, gömlek parçasının söz konusu 56-1 27179577/49478 ve 56-1 27111679 numaralı 7.62x39 mili metre çap ve tipinde fişek atan kaleşnikof marka toplam 2 adet tüfekten atılmadıkları tespit edilmiştir.”

RAPOR ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NU DOĞRULAMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Ekim’de Gümüşhane’de yaptığı konuşmada "güvenlik güçlerinin failleri bulduğunu ve cezalandırdığını" öne sürmüştü. Başbakan Davutoğlu da, olaydan sonra başkanlık ettiği güvenlik zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bu çalışmalarda etkin mücadele de Bingöl’de görülmüştü, sorumluları takip esnasında çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilmişlerdi” demişti.

ÖNDER: BALİSTİK RAPORUNU AÇIKLAYIN

Konuyla ilgili dün açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Bingöl saldırısıyla ilgili olarak TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmasını istediklerini, ancak AKP’nin karşı çıktığını hatırlatmıştı. Önder, "en azından polisleri şehit eden silahlardan çıkan kurşunlar ile olaya ilişkin öldürülen kişilere sıkılan kurşunların balistik raporunun kamuoyu ile paylaşılmasını" istemişti. (HABER MERKEZİ)

İŞTE BELGELER

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'ye 'Eşkıyalıklarını zirveye çıkardılar' dedi

SONRAKİ HABER

İzmir’de ücretleri için iş bırakan Doğa Koleji öğretmenlerine velilerden destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa