04 Kasım 2014 11:33

Sakarya ve Van'da 18 gözaltı

Sakarya'da yapılan ev baskınlarında 3 öğrenci gözaltına alındı. Van'ın Erciş, Çaldıran ve Muradiye ilçelerinde düzenlenen baskınlarda da 15 kişi gözaltına alındı.

Paylaş

Sakarya'nın merkez Tığcılar Mahallesi'nde polisler tarafından eş zamanlı olarak öğrenci evlerine baskın gerçekleştirildi. Baskın sonrası Sakarya Üniversitesi öğrencileri Suat Sansür, Umut Can ve Vedat Özgün adlı öğrenciler, "PKK/KCK örgütü faaliyetlerinde bulunma" ve YDG-H üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

DESTAR Özgür Öğrenci Derneği üyesi olan öğrencilerin de, ifadeleri alınmak üzere Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Öte yandan, öğrencilerin arkadaşları olduğu belirtilen Dijwar Ay, Yusuf Bayram ve Ömer Geriş'in de ifade vermek için Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne çağrıldığı öğrenildi.

VAN'DA 15 GÖZALTI

Van'ın Çaldıran ilçesinde özel harekat polisi ve jandarma, sabah saatlerinde köylere baskın düzenledi. Düzenlenen baskınlar sonucunda Ayrancılar (Gundik) köyünden 2 kişi, İsmail Baba (İsmayîl Baba) köyünden bir kişi ve Yaykılıç (Golesor) köyünden ise 4 kişi gözaltına alındı.

Kobanê saldırılarını protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 7 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Erciş ve Muradiye ilçelerinde de evlere baskın düzenleyen polis 8 kişiyi gözaltına aldı. Sabaha karşı yapılan ev baskınlarında Van merkezden Barış Kurt, Barış Tekvan, Ramazan Mete ve İHD şube üyesi Ali Gezer, Muradiye ilçesinde Şerafettin Güler ve Xebat Aslan, Erciş ilçesinde ise Önder Kurt ile Mahsun Açıkayar gözaltına alındı.

Kentte düzenlenen Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 8 kişi emniyete bekletiliyor.

Öte yandan, önceki gün gözaltına alınan G.T. ve M.K. isimli çocuklar ise, Van Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği'ndeki işlemlerinin ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

BİNGÖL'DE GÖZALTILAR SERBEST

Bingöl'de, 1 Kasım Uluslararası Kobanê ile Dayanışma Günü sabahında kent merkez ve Adaklı ilçesinde yapılan ev baskınları sonrası aralarında HDP ve DBP'li yöneticilerin de bulunduğu 9 kişi polislerce gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kişilerin dün emniyetteki sorgularının ardından akşam saatlerinde getirildikleri Bingöl Adliyesi'nde savcılık ifadaleri alındı.

Kentte 7 Ekim günü gerçekleşen Kobanê'ye destek eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan yurttaşlarin ifadelerinin alınması, gece geç saatlere kadar devam etti. İfade işlemlerinden sonra 4 kişi savcılık tarafından serbest bırakılırken diğer 5 kişi ise tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen 5 kişi "yurt dışına çıkış yasağı" ve "adli kontrol" şartlarıyla serbest bırakıldı. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hema Maden'de bin 200 işçi iş bıraktı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...