04 Kasım 2014 10:39

HDP PM üyesi 3 yerinden bıçaklandı

HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş, partisinin Ankara’da bulunan Genel Merkezi’nde uğradığı bıçaklı saldırıda ağır bir şekilde yaralandı. Saldırganın büroya geldikten sonra “Yöneticiler ne zaman gelecek” diye sorması dikkat çekti.

Paylaş

HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş, partisinin Ankara’da bulunan Genel Merkezi’nde uğradığı bıçaklı saldırıda ağır bir şekilde yaralandı. Saldırganın büroya geldikten sonra “Yöneticiler ne zaman gelecek” diye sorması dikkat çekti. HDP yöneticilerinin yaptığı açıklamalarda saldırının “Hükümetin hedef göstermesinin ardından yaşandığı" vurgulandı.

Kızılay’da Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan Ahenk Apartmanı’na sabah 09.30 sularında gelen bir kişi önce kapıcıyla konuştu. Ardından HDP Genel Merkezi’nin bulunduğu kata çıktı. Kapıyı açan saldırgan genel merkezde tek başına bulunan HDP yöneticisi Ahmet Karataş’la bir süre sohbet etti. Ardından Karataş’a bıçakla saldırdı. Karataş, boynu, göğsü ve dalak bölgesinden 7 bıçak darbesiyle yaralandı.

Saldırının ardından bir süre yaralı halde kaldığı öğrenilen Karataş, daha sonra kendisini fark eden partililer tarafından Ankara Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Ciddi şekilde yaralanan Karataş yoğun bakıma alınırken, sağlık durumunun iyiye gittiği belirtildi.

Saldırının ardından çok sayıda partili genel merkezin bulunduğu binaya geldi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ile avukatlar saldırının gerçekleştiği kata çıkarken, polis gazetecilerin binaya girişine izin vermedi.

SALDIRGAN YÖNETİCİLERİ SORDU

Edilen bilgiye göre HDP Genel Merkezi’nin telefonu parti çalışanı Azime Daş’ın cep telefonuna yönlendirilmişti. Daş’ı arayan biri Erzurum’dan “sözcü” olarak geldiğini, parti yöneticileriyle görüşeceğini, partinin kaçta açılacağını sordu. Bu esnada Ahmet Karataş bir randevusu nedeniyle parti bürosuna erken saatlerde gitti. Azime Daş’tan önce partiye gelen Karataş, kendisinde bulunan anahtarla büroya girdi. Bu arada partiye gelen saldırgan, Karataş’la bir süre görüştü. Saldırgan Karataş’ın yanında parti çalışan Daş’ı bir kez daha aradı ve “Yöneticiler ne zaman gelecek” diye sordu. Daha sonra Karataş da telefonla Daş’a gelen kişinin kim olduğunu, tanıyıp tanımadığı sordu. Görüşmenin ardından parti genel merkezine gelen Daş, Karataş’ı kanlar içinde buldu.

DURUMU İYİYE GİDİYOR

Partililer tarafından Ankara Numune Hastanesi’ne götürülen Karataş’ın ailesi ve yakınları ile HDP milletvekilleri, EMEP yöneticileri ve çeşitli demokratik kitle örgütü temsilcileri hastane önüne akın etti. Hastane önünde açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, saldırının siyasetteki nefret dili ve yaratılan gergin ortamın bir sonucu olduğunu belirtti.

Bilinci yerinde olan Ahmet Karataş’ın boynundaki yaraya ilişkin endişeler gün içinde azalırken, karaciğerinin hasar gördüğü, bu nedenle hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

HDP PM Üyesi Ali Ürküt de binada kameraların bulunduğunu, kamera kayıtlarının incelenmesi sonrasında saldırgan ya da saldırganların tespit edilebileceğini belirterek, saldırıların hükümetin partilerini hedef haline getirmesi sonucu meydana geldiğini söyledi. Hükümetin partilerine dönük kullandığı saldırgan ifadelerin saldırıda belirleyici olduğuna dikkat çeken Ürküt, olayın peşini bırakmayacaklarını sözlerine ekledi.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Tabip Odası, MAZLUMDER ve çok sayıda işyerinin bulunduğu binada kamera kayıtlarını inceleyen HDP avukatları, kişinin görüntülerde net bir şekilde görüldüğü ifade ettiler. Kısa bir süre sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nün ekiplerinin Karataş’ı bıçakla yaraladığı iddia edilen E.A. isimli bir kişiyi Altındağ’da akrabasının evinde gözaltına aldığı duyuruldu. İfadesi alınmak üzere emniyete götürülen şahsın, suçunu itiraf ettiği belirtiliyor.

KAYITLAR İNCELENİYOR

Parti binasında incelemede bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş da yaptığı açıklamada, “İl binamızın kapısından, asansörden merdivenlere kadar ve neredeyse bütün odalarda ciddi kan izleri mevcut. Oradaki delillerin karartılmaması için kimse içeri alınmıyor. Biz parti adına gidip incelemelerde bulunduk. Kamera kayıtlarını arkadaşlarımız inceliyor. Biz de izledik kamera kayıtlarını” dedi.

DAVUTOĞLU: SALDIRGAN YAKALANDI

Davutoğlu, "Saldırgan yakalanmıştır. Suçunu itiraf etmiştir. 1986 doğumlu, Ankara nüfusuna kayıtlı, saldırının nedeni araştırılıyor" ifadesini kullandı. Davutoğlu, HDP'nin "Hükümetin hedef göstermeleri sonucu saldırı gerçekleşti" açıklamalarına ilişkin de "Hiçbir şekilde hedef göstermek söz konusu değil" iddiasında bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

HDP: HÜKÜMET SALDIRIYI BİR AN ÖNCE AYDINLATMALI

HDP Merkez Yürütme Kurulu, HDP PM üyesi Ahmet Karataş'ın Ankara il binasında bıçaklı saldırıya uğramasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, yaşanan saldırının, planlı ve örgütlü olduğu vurgulandı.

Saldırının son günlerde HDP'ye yönelik yapılan linç kampanyalarının bir sonucu olduğunun altının çizildiği açıklamada, "Ankara'nın göbeğinde gerçekleşen bu saldırı, planlı, organizeli ve örgütlüdür. Açıkça partimiz hedef alınmıştır. Başta hükümet yetkilileri ve bazı basın yayın organları ile kimi köşe yazarlarının günlerdir Eş Genel Başkanımızı ve partimizi, milletvekillerimizi, yöneticilerimizi hedef gösteren açıklama ve yayınları tüm uyarılarımıza rağmen kesintisiz ve sistemli bir biçimde sürdürüldü. Bu sabah gerçekleşen saldırı da tüm bu linç kampanyasının ve hedef gösterici yayınların ardından yaşandı" ifadelerine yer verildi.

"Bu karanlık saldırıyı ve arkasındaki odakları, bu saldırıya zemin yaratanları kınıyor ve lanetliyoruz" denilen açıklamada, şunlar kaydedi : HDP'yi hedef gösteren Hükümeti bir an önce bu saldırıyı aydınlatmaya çağırıyoruz. Saldırgan ve onun arkasındakiler derhal açığa çıkartılarak yargıya teslim edilmelidir. Bu tehlikeli gidişat karşısında hükümeti bir kez daha uyarıyoruz ve sürdürdüğü linç kampanyasından vazgeçmeye çağırıyoruz. PM Üyemiz Sayın Karataş'a acil şifalar diliyor ve biran önce aramıza döneceğini umut ediyoruz. Halkımızı ve demokratik kamuoyunu bu tür ırkçı saldırılar karşısında duyarlı ve dikkatli olmaya çağırıyoruz."

KAPLAN: IŞİD TARZI BİR SALDIRI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği kurumunun 2015 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan HDP Milletvekili Hasip Kaplan saldırıya ilişkin "Cumhurbaşkanlığı makamının, Başbakanın kamuoyunu tahrik eden, halkı suç işlemeye teşvik eden konuşmalarının olduğu bu günlerde, bu saldırının tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Partimiz IŞİD tarzı bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır" dedi.

Kaplan, "Milli Güvenlik Siyaset Belgesi, 'kırmızı kitap' denilen bir belge toplantıda ele alındı. Bu kırmızı kitap Meclis'ten saklanıyor. Bu toplantıda, derneklerin, sivil toplum örgütlerinin, aydınların ve sanatçıların hedefe konulduğunu görüyoruz. HDP'nin kapatılması, yasal dernek ve sendikaların kapatılması noktasında kararlar alındı. Bu kararlar Türkiye'yi felakete sürükleyecek kararlardır. Bu belgeyi Meclis'in bilmesi demokrasinin vazgeçilmezidir. Legal partilere sabotaj yapılacaksa, suikast yapılacaksa, ben bu siyaset belgesini istiyorum, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni bize vereceksiniz" diye konuştu.

KESK: ZEMİNİ ERDOĞAN VE HÜKÜMET HAZIRLADI

KESK Yürütme Kurulu, HDP'ye dönük saldırıyı kınayan açıklamasında, “Başta Cumhurbaşkanı ve Hükümet yetkililerinin neredeyse her saat başı ortamı geren açıklamaları ve muhalif kesimleri hedef haline getirmesi bu tür saldırılara zemin hazırlamaktadır. Saldırı tüm toplumsal muhalefete yapılmıştır” dedi.

Açıklamada, şunlar ifade edildi: “Ülkemiz adım adım çok tehlikeli bir eşiğe getirilmiştir. Muhalif kimliğe sahip insanların yaşamı tehdit altındadır ve sorumluluk hükümete aittir. Saldırganların kimliği bu noktada ikincil planda kalmaktadır. Önemli olan arkalarındaki güçler ve yaratılan siyasal zemindir. Nitekim saldırının şekli katillerin ve destekçilerinin zihniyetini ele vermektedir. Bizler bu kirli, vahşi ve gerici zihniyeti Çorum’dan, Sivas’tan, Malatya’dan ve daha pek çok yerden iyi tanıyoruz!  Bu tehlikeli gidişatın sorumlusu olan Hükümet, gerginlik stratejisi ve kutuplaştırıcı politikalardan vazgeçmelidir. Zehirli dil terk edilmelidir.”

'HÜKÜMETİN HEDEF GÖSTERMESİNİN SONUCU'

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Twitter hesabından konu üzerine yaptığı açıklamada Ahmet Karataş'a acil şifalar diyerek "Üye ve yöneticilerimize yönelik kıyıcılığın sorumlusu halka karşı kontrgerillayı eyleme geçiren Başbakan ve Cumhurbaşkanı'dır" yorumunda bulundu.

DİHA'ya konuşan HDP PM Üyesi Ali Ürküt, binada kameraların bulunduğunu, kamera kayıtlarının incelenmesi sonrasında saldırgan ya da saldırganların tespit edilebileceğini belirterek, saldırıların hükümetin partilerini hedef haline getirmesi sonucu meydana geldiğini söyledi. Hükümetin partilerine dönük kullandığı saldırgan ifadelerin saldırıda belirleyici olduğuna dikkat çeken Ürküt, olayın peşini bırakmayacaklarını sözlerine ekledi.

Olay yerine gelen polisin, saldırı ile ilgili olarak inceleme başlattığı öğrenildi.

Partililerin hastanedeki bekleyişi sürüyor. (Ankara/EVRENSEL)

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yaralanan işçiler hastane hastane dolaştırıldı

SONRAKİ HABER

İşçi ölümlerine ve MESS’in dayatmalarına karşı çıktılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...