04 Kasım 2014 08:57

Nusra gözünü sınır kapısına dikti

El Kaide’nin Suriye kolu el Nusra Cephesi, İdlip eyaleti çevresinde Batı destekli silahlı gruplara karşı elde ettiği başarıların ardından güçlerini Bab el-Hava sınır kapısına doğru yoğunlaştırdı.

Paylaş

El Kaide’nin Suriye kolu el Nusra Cephesi, İdlip eyaleti çevresinde Batı destekli silahlı gruplara karşı elde ettiği başarıların ardından güçlerini Reyhanlı'nın karşısındaki Bab el-Hava sınır kapısına doğru yoğunlaştırdı.

El Nusra, geçtiğimiz hafta IŞİD desteğiyle, Esad hükümetinin kontrolünde bulunan İdlip merkezine şiddetli bir operasyon düzenlemişti. Kenti düşüremeyen el Nusra, buna karşılık verdiği zararla önemli bir psikolojik avantaj elde etti ve bu avantajla da kent merkezinin kuzeyinde Hazım Hareketi ve Suriye Devrimciler Cephesi (SDC) gibi Batı destekli silahlı gruplara yöneldi. Hazım ve SDC elindeki köyleri ve önemli karargahları fazla direnemeden Nusra’ya teslim ederken pek çok birlik de örgüte biat etti.

Nusra, İdlip kuzeyindeki ilerleyişinin ardından güçlerini Türkiye ile sınır kapısı olan Bab el-Hava’nın 6 kilometre güneyindeki Sarmada’da yoğunlaştırdı.

El Nusra’nın İdlip operasyonlarının ABD’nin sahada desteklediği ve güvendiği iki örgüte ağır darbe vurması, Suriye’de, Türkiye’nin de “ÖSO’ya eğit-donat desteği” şeklinde katılım gösterdiği ABD planının da işlemesinin kolay olmadığını gösteriyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP'li vekil: Kim yolsuzluk yaptıysa Allah belasını versin

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...