04 Kasım 2014 07:17

İşçi miyiz yoksa köle mi?

Merhaba Evrensel okurları.Bir işçi olarak son yaşanan işçi cinayetleriyle patronların işçilere bakış açısının hiç değişmediği gibi, insanlık namına da herhangi bir değerimizin olmadığı bu sistem ve ağır iş kollarındaki vurdumduymazlığı birçoğumuz görmekteyiz.

Paylaş

Tuzla Tersane İşçisi*

Merhaba Evrensel okurları.
Bir işçi olarak son yaşanan işçi cinayetleriyle  patronların işçilere bakış açısının hiç değişmediği gibi, insanlık namına da herhangi bir değerimizin olmadığı bu sistem ve ağır iş kollarındaki vurdumduymazlığı birçoğumuz görmekteyiz. Sadece iş kollarında ve Türkiye ‘de değil; bu dünyada da böyledir. İnsanlığa, insanlara verilen değer artık yok olmaktadır. Doğu ve Orta Asya’da yaşanan insanlık dramı ve savaşlar bunun kanıtı değil mi? Emperyalist güçler kendi çıkar menfaatleri için insanları katlediyor ve buna çanak tutan yaverleri, içimizde yaşayıp bizleri yönetiyorlar. Bizler ne yapıyoruz; bir çoğumuz bunların şak şaklığını yapıyoruz. Nedeninin ise korkumuzdan kaynaklandığını düşünüyorum. Hal böyle olunca patronlar da bu gibi konularda işçinin sırtından daha ne kadar rant elde edebilirim diye düşüncesiyle, biz işçilerin canını alıncaya kadar zor koşullarda çalıştırmaya devam ediyorlar.
Ben diyorum ki: Bir işçi gibi çalışmak istiyorum, köle gibi değil. Yılardır tuzla tersanelerinde çalışıyorum bazen kadrolu bazen taşeron işçisi olarak çalıştım ama yaşamım hiç değişmedi. Hep bir tarafım eksik kaldı hep evime bir şeyi eksik aldım, ama yanlarında çalıştığım patronlar hep daha zengin oldular hiç kârlarından zarar etmediler. Ben Soma’da, Torunlar’da, Karaman’da ve tersanelerde yaşanan her iş cinayetinde yetkililer hep benzer şeyler söylediler ya fıtrat ya doğal afet ya da yerin darlığından... Bunlar çalışma bakanı ve başbakan tarafından hep söylendi, biz tersane işçileri bunlara yabancı değiliz. Ama hiç şunu söylemediler bu bizim kâr hırsımızdan, bizim yarattığımız taşeronluk sisteminden ve almadığımız iş güvenlik önlemlerinden kaynaklıdır demediler.
Artık yeter bu iktidarda bu patronlarda bu sistemde vicdan yok insanlık yok, yüreklerin de insan sevgisi yok. Bunlar aynı zamanda kan emicidir tabii ki bunlar böyle ama ne yazık ki biz işçilerde de sorun var birlik değiliz her şey kaderdir diyoruz takdiri ilahi diyoruz ama bunun bir sonu olmalıdır.
Kısacası biz işçiler söz birliği, güç birliği yapıp, omuz omuza vermediğimiz sürece başımıza böyle olumsuzlukların gelmesi devam edecek. Onun için sözümüz bir gücümüz bir olsun ki omzumuza kimse çıkmasın, sırtımızdan trilyon kazanılmasın diyorum.

*İstanbul

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Biz birlik olmalıyız

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...