04 Kasım 2014 11:54

‘Kim Korkar Lösemiden?’

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) önderliğinde hayata geçirilen 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda, “Kim Korkar Lösemiden?” sloganı ile tüm Türkiye’de lösemiye dikkat çekmek ve bilinç uyandırmak hedefleniyor.

Paylaş

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) önderliğinde hayata geçirilen 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda, “Kim Korkar Lösemiden?” sloganı ile tüm Türkiye’de lösemiye dikkat çekmek ve bilinç uyandırmak hedefleniyor.

Hafta kapsamında, LÖSEV kardeş okullarında gerçekleşecek olan seminerler ve alışveriş merkezleri ve alanlarda kurulacak olan stantlar ile başta çocuklar olmak üzere tüm Türkiye ile löseminin ne olduğu, lösemi ve kanserden nasıl korunabileceği ve hastalık esnasında ve sürecinde dayanışmanın önemi paylaşılacak. 1998 senesinde kurulan  Lösemili Çocuklar Vakfı, bugün bünyesinde kayıtlı 16 binin üzerinde hastasına sağladığı maddi, ayni ve sosyal desteklerin yanı sıra Türkiye’de lösemi ve kanser konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratma faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor.


ÜSTÜN AMCA’DAN MEKTUP VAR

Sevgili çocuklar,
Çok güzel bir atasözümüz vardır; “Vatan sağlık gibidir, kıymeti kaybedildiğinde anlaşılır.”
Bugün hepiniz sağlıklı olarak koşup oynarken, okula giderken, derslerinize çalışırken, bir anda ateşiniz çıkabilir, burnunuz kanayabilir. Lösemili kardeşleriniz de birkaç ay önce tüm çocuklar gibi sapasağlamdı. Hastalanınca, tedavileri başlayınca sağlıklarını kaybettiklerini düşündüler.
Özellikle siz çocukların yaşadığı ortamlarda kanser hastalığına neden olacak o kadar çok sebep var ki… Cep telefonlarından tarımda kullanılan zehirli ilaçlara; boyalı yoğurtlardan fast foodlara, değiştirilmeden hızlı kızartılan yağlara kadar her şey lösemiye neden olabilmektedir.
Sizlere en büyük önerimiz, sağlığınızın değerini bilin, düzenli uyku uyuyup sağlıklı doğal yiyeceklerle beslenin ve spor yapın.
Bu arada, lösemili arkadaşlarınızın bir an önce iyileşip aranıza dönmesi için gerekli olan yardımları, bağışları yapmayı aklınızdan çıkarmayın.
Bir zamanlar, sizin gibi küçücük bir çocukken, henüz 5 yaşında iken doktor olmayı aklına koymuş ve LÖSEV’i kurmuş olan Üstün Amca’nız, sizleri çok seviyor ve hepinizin hayatını çok önemsiyor.
Sevgilerimle,
Dr. Üstün Ezer


TAM İYİLEŞME SAĞLANABİLİYOR

Çocukluk çağı kanserleri arasında en sık Lösemi (Kan Kanseri) saptandığını söyleyen Prof. Dr. Tunç Fışgın ekliyor: Günümüzde çocuk lösemilerinin tedavilerinde ciddi başarılar elde ediyoruz.
Kemoterapide kullanılan ilaçların etkileri arttı ve hastalıktan tam kurtulma gündeme geldi. Tedavide başarı oranı yüzde 80’e ulaştı.
Hastane ortamlarındaki temizlik tedbirleri, destekleyici beslenme önerileri, katater gibi daha sağlıklı damar yollarının kullanılması ve ailelerin artan dikkatleri ile çocukluk lösemilerinin tedavi edilebilme oranları yükselmiştir. Tüm bu gelişmeler ile oran yüzde 80 civarına ulaşmıştır.


LÖSEMİ NEDİR?

VÜCUTTAKİ kan, kemik iliğinde oluşur. Her insanın kemik iliğindeki kök hücreler sürekli olarak kan üretir. Lösemi, kemik iliğinde kan yapısının bozulmasıdır.

NEDENLERİ

KANSERE sebep olan maddeler lösemiye de sebep olur ve eğer ailede lösemi hastası varsa diğer aile üyelerinin de lösemi hastası olma riski artar. Ama lösemi bulaşıcı değildir. Genetik olarak nesilden nesle geçebilir.

BELİRTİLERİ

YÜKSEK ateş, sürekli halsizlik, aşırı kilo verme, yüzün soluk olması, sebepsiz burun kanaması, deride morluklar, kansızlık, bacaklarda ağrı, iştahsızlık, lenf bezleri, karaciğer ve dalakta büyüme, löseminin belirtileridir. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, yeni YÖK Kanunu'nu onayladı

SONRAKİ HABER

İbrahim Çolak, cimnastikte dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk milli sporcu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa