03 Kasım 2014 19:41

Kapıyı çalmanız yeter

Buradan Gülsuyu-Gülensu kadınlarına sesleniyorum; artık yeter! Birlikte mücadele etme zamanı. Kadınlar birlik olsa yer yerinden oynar. Gülsuyu-Gülensu halkı artık sizlerin de bir derneğiniz var, kapıyı çalmanız yeter. Evet, bizim birbirimize ihtiyacımız var ve bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Paylaş

Merhaba Ekmek ve Gül kokulu kadınlar!

Biz kadınlar, evde, işte, okulda, yaşamın her alanında taciz ve tecavüze maruz kalıyor ya da türlü tehditlerle  karşılaşıyoruz. Son dönemde artan kadın cinayetlerini duydukça, kadınların sorunlar çemberi içinde tek başına boğuştuklarını gördükçe artık yeter dedik ve bir karar verdik. Bizim de bir araya gelebileceğimiz, dayanışabileceğimiz, derdimizi, sıkıntımızı, neşemizi paylaşabileceğimiz bir derneğimiz olmalıydı, başladık çalışmalara. Erkeklerin derneği, kahvesi vardı “bizim neden olmasın?” dedik!
Ben çalıştığım için, derneğin kurulması çalışmalarına çok fazla katılamadım ama elimden geldiği kadarıyla akşamları ev ev gezerek dayanışma evimizin ve açılış şenliğimizin tanıtımını ve yapmak için arkadaşlara katıldım. Çalışmalarımız 2 ay devam etti, tabii açılış günü yaklaştıkça biz de heyecanla; “acaba kalabalık olacak mı?”,  “güzel geçer mi?”, “gelen kadınlar bizden memnun kalır mı?”, “şenliğimizi beğenir mi?” düşüncesi bizleri kemirdi durdu.
Koroyla, çocuk tiyatromuzla, şiirlerle, dernek başkanımızın konuşması, sanatçılarımızın sazı sözü ile şenliğimizi tamamladık.  Bütün kadınlar dağılmadan dayanışma evimize doğru yol aldık, başladık yürümeye; sloganlarla, ıslıklarla, zılgıtlarla, alkışlarla, dayanışma evimizin kurdelesini kestik.  Tabi bütün bunları yaparken çevrede güzel bir izlenim uyandırdı camlara çıkıp bakan kadın ve çocuklar, dükkânlarının önüne çıkarak bizleri alkışlayan esnaf, araçların kornaya basarak bizlere verdiği destek, hepimizin adımlarını daha bir cesaretle attırmaya yeti.
Evet dayanışma evimiz kuruldu, şimdilik takı kursuyla, haftada bir gün psikolog ve avukat desteğiyle çeşitli konuları ve soruları konuştuğumuz toplantılarımızla dayanışma evimizin mücadelesini büyütmeye başladık. Daha da çoğalarak yan yana gelelim, sorunlarınıza ortak çözümler bulalım istiyoruz.
Buradan Gülsuyu-Gülensu kadınlarına sesleniyorum;  artık yeter! Birlikte mücadele etme zamanı. Kadınlar birlik olsa yer yerinden oynar. Gülsuyu-Gülensu halkı artık sizlerin de bir derneğiniz var, kapıyı çalmanız yeter. Evet, bizim birbirimize ihtiyacımız var ve bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Filiz DEMİR / Maltepe-İSTANBUL

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Haydi, birlikte örelim dayanışmayı

SONRAKİ HABER

4 ay geçti, hasarlı binlar yıkılmadı: Elazığ'da yaşanan Avcılar'da yaşanmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa