03 Kasım 2014 18:25

Medyanın dili değişmeli!

Milliyet Gazetesi Okur Temsilcisi Belma Akçura, köşesinde “Madem medya dünyanın değişmesinde son derece önemli bir rol oynuyor, o halde bu değişime ayak uydurmak için medya kendisini de değiştirmeli; dilini değiştirmeli, haber tarzını değiştirmeli” diye yazdı.

Paylaş

Milliyet Gazetesi Okur Temsilcisi Belma Akçura, köşesinde “Madem medya dünyanın değişmesinde son derece önemli bir rol oynuyor, o halde bu değişime ayak uydurmak için medya kendisini de değiştirmeli; dilini değiştirmeli, haber tarzını değiştirmeli” diye yazdı.

Bir facia olduğunda, katliam yaşandığında medyanın ilk refleksi katliama uğrayan kişinin ailesinin yaşadığı acıyı ön plana çıkarmak oluyor. Bunu Soma’da da gördük, Torunlar’da da. Şimdilerde Ermenek’te yaşanan maden faciasının ardından ailelerin acılarını görüyoruz. Bir anne; Ermenek’teki madende sular altında kalmış oğlunun, yüzme bilmediğini söylüyor yaşlı gözlerle... Zaten bir şey demesine gerek yok yüzündeki acı bize ne söylemek istediğini anlatıyor en derinden. Ailelerin bekleyişini ve yaşadıkları dramı, hafta boyunca gazetelerin birinci sayfalarında okuduk, haber bültenlerinde izledik. Milliyet Gazetesi Okur Temsilcisi Belma Akçura işte bu tarz haberler için diyor ki özetle; bu manzaranın bir daha yaşanmaması için medyanın kapatılan dosyaları haberleştirmesi lazım haber dilini değiştirmesi gerek...

‘ÖLENLERİN ARKASINA SAKLANANLAR’

Akçura “Ölenlerin Arkasına Saklananlar” başlığı ile kaleme aldığı yazısında maden facialarının bitmediğini önlemler alınmadığını belirterek medyanın öncelikli olarak yapması gerekenleri yazdı Akçura şöyle dedi: “Madem medya dünyanın değişmesinde son derece önemli bir rol oynuyor, o halde bu değişime ayak uydurmak için medya kendisini de değiştirmeli; dilini değiştirmeli, haber tarzını değiştirmeli. Çünkü habercilikte önceliklerini belirlediğinde ülkenin geleceğini de belirlemiş olacak... Artık kimse maden kapısında oğlunu bekleyen bir annenin çaresizliğine tanıklık etmek istemiyor. Bir ülkenin geleceği eğitim ve bilgi ve tecrübeyle sınanır, üzeri kapatılan dosyalarla değil. Siyasal iktidarın üzerine düşen sorumluluk, medyanın üzerine düşenden farklı değildir. Aynı iyi niyet ve çabayı onlardan da bekliyoruz... Madende patlayan borulardan taşan suların altında kalan oğulları için “Yüzme de bilmezdi” diyen annelerin hatırına...” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

RTÜK üyesi olan Ali Öztunç’a odasında saldırı

SONRAKİ HABER

Kadın kadına hayat, belki de daha rahat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...