03 Kasım 2014 17:26

‘Türkiye’den Suriye’ye gece uçuşları yapılıyor’

İngiliz Independent gazetesi, son 20 gündür Türkiye’den Suriye’ye gece uçuşları yapıldığını öne sürdü.

Paylaş

İngiliz Independent gazetesi, son 20 gündür Türkiye’den Suriye’ye gece uçuşları yapıldığını öne sürdü. Gazetenin dünyaca ünlü Ortadoğu Muhabiri Robert Fisk, 2 Kasım tarihli “İslamcılar Amerikan silahlarını nasıl alıyor?” başlıklı yazısında Akdeniz kıyısındaki Lazkiye’nin hemen kuzeyinde konuşlanan askeri kaynakların, geceleri sınırın Türkiye tarafından gelen uçakların doğuya, Suriye’nin içlerine doğru gittiğini söylediğini aktardı. Fisk “Bunların (İnsansız hava aracı ya da pilotlu uçak olabilirler) Amerikalılara ait olup olmadığını bilmiyorlar. Gündüz ya da gece herhangi bir hava akını da duymamışlar. Ancak subaylar, isyancıların eline son zamanlarda TOW cinsi tanksavar silahlar geçtiğinden bahsediyor” diye yazdı.

ABD YAPIMI FÜZELER

Haberde bu isyancı grupların Suriye’nin Akdeniz kıyısına büyük bir saldırı için “yoklamalar yapan” IŞİD yanlısı ya da IŞİD’den esinlenen İslamcılar olduğunu ileri süren Fisk, Suriyeli subayların kendisine gösterdiği bir güdümlü füze parçasında füzenin Amerikan yapımı olduğuna dair, seri numarasına kadar uzanan kanıtları bulunduğunu da yazdı. Subaylara göre 26 Eylül’de atılan bu füze, kumun altına saplandığı için binlerce parçaya bölünmemiş. Eagle-Piche IND tarafından yapılan füzenin seri numarasını da paylaşan Fisk “Suriyeliler, 1989 yapımı olduğu sanılan bu silahın nasıl olup da İslamcıların eline düştüğünü bilmiyor. Ancak Amerikalıların bunu bulması zor olmasa gerek.” diyor. BBC Türkçe servisinin çevirdiği yazı şöyle devam ediyor: “İslamcılar bu Amerikan silahlarını nasıl aldı? Uluslararası silah piyasasından mı? Ya da Amerikalıların verdiği silahları en yüksek fiyatı verene satan ‘ılımlı’ isyancılardan mı?”

Fisk’in konuştuğu Suriyeli kaynaklar, bölgede Türkmen, Mısırlı, Libyalı, Tunuslu, Faslı, Körfez ülkelerinden gelme çok sayıda İslamcı grup olduğunu ve bunların birbirini “balinalar gibi” yuttuğunu belirterek, büyük bir grubun gelip bu ufak yapılanmaları tek çatı altında toplamasının an meselesi olduğunu söylüyor.
(DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Açlık ve kuraklık yüzünden 4 ayda 116 ölüm

SONRAKİ HABER

YTÜ Profesöründen skandal paylaşım: Çocuk evliliklerinin yasaklanması deprem getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa