03 Kasım 2014 17:22

Açlık ve kuraklık yüzünden 4 ayda 116 ölüm

Pakistan’ın Sindh eyaletinde açlık ve kuraklık nedeniyle meydana gelen ölümlerin sayısı artıyor. En son Tarparkar bölgesinde baş gösteren kuraklık nedeniyle son bir ayda 32’si çocuk toplam 39 kişi hayatını kaybetti.

Paylaş

Pakistan’ın Sindh eyaletinde açlık ve kuraklık nedeniyle meydana gelen ölümlerin sayısı artıyor. En son Tarparkar bölgesinde baş gösteren kuraklık nedeniyle son bir ayda 32’si çocuk toplam 39 kişi hayatını kaybetti. Ülke genelinde ise son 4 ayda yine aynı sebepten ölenlerin sayısı 116’yı buldu.

Tarparkar’daki hastaneye son olarak 3 çocuğun beslenme yetersizliğinden dolayı kaldırıldığı, ancak bir bebeğin hayatının kurtarılamadığı ifade edildi. Ülke genelinde açlık ve kıtlığın getirdiği bilanço ise ağır oldu; son 1 yılda toplam 229 kişi öldü. Pakistan- Hindistan sınırında bulunan Tar Çölü, dünyada verimli toprağa sahip tek çöl olarak gösteriliyor. Tarparkar bölgesindeki çöl yakınlarında ise 175 bin kişi yaşıyor. Tarparkar’da 2000 yılında büyük bir kuraklık yaşanmış, hayvanların yüzde 90’ı telef olmuş, böylelikle bölge halkının geçim kaynağı büyük zarar görmüştü. (İslamabad/CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şişecam’da 170 işçiye kamera tutanağı

SONRAKİ HABER

Manisa'da 3.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa