03 Kasım 2014 16:28

Kadınlar 25 Kasım’da TBMM’ye gidecek

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, “Erkek-devlet şiddetine karşı sözümüzü birleştiriyoruz!” sloganıyla forum düzenledi.

Paylaş

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, “Erkek-devlet şiddetine karşı sözümüzü birleştiriyoruz!” sloganıyla  forum düzenledi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü hazırlıklarına başlayan Acil Önlem Grubu ilk olarak, taleplerini geliştirmek ve nasıl bir acil önlem istediklerini tartışmak üzere forum düzenledi. “Amacımız, deneyimlerimizden yola çıkarak taleplerimizi, uygulanmasını istediğimiz politikaları bütün kadınlarla bir araya gelerek oluşturmak ve hep birlikte bunların takipçisi olmak!” diyen kadınlar forumda, “Yasalar, yönetmelikler kadına yönelik şiddetle mücadele etmek için yeterli mi? Kadına yönelik erkek şiddeti hangi politikalarla nasıl meşrulaştırılıyor? Trans cinayetleri hangi yollarla normalleştiriliyor ve buna karşı nasıl mücadele edilebilir? Kadını güçlendiren çalışmalar, eylemlilikler, etkinlikler kadın dayanışması ile nasıl kurulur? Kadınları korumak için hayatlarını kısıtlamak yerine erkekleri engellemeyi esas alan bir yöntem nasıl oluşturulur? Meclis kadın cinayetlerini önlemek için ne yapmalı? Politik perspektifimizi nasıl/ hangi önceliklerle yazılı hale getireceğiz?” sorularına yanıt aradı.Aile politikaları, şiddetin hukuki yanı ve kadınların şiddete karşı mücadele hattının tartışıldığı forumun ardından, 25 Kasım eylemi çalışma grubu oluşturuldu. Kadınlar forumda öne çıkan talepleri taslak haline getirerek 25 Kasım’da TBMM’ye götürecek.  (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şerzan Kurt davası yarın görülecek

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...