03 Kasım 2014 15:11

‘Hükümetin Kobanê politikası değişmeli’

SAMER'in Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı 2 bölgedeki 22 il merkezinde 3 bin 380 kişiyle yaptığı çalışmada Türkiye’nin en önemli olayı yüzde 63’lük oranla Kobanê olarak görülürken, araştırmaya katılanların yüzde 91.4’ü IŞİD’in ‘terör örgütü’ olduğunu düşünüyor.

Paylaş

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER) ekim ayında yaptığı ‘Çözüm süreci, Kobanê ve IŞİD terörüne ilişkin tutumlar’ başlıklı çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı 2 bölgedeki 22 il merkezinde 3 bin 380 kişiyle yapılan çalışmada çarpıcı sonuçlara yer verildi. Araştırmaya göre son dönemde Türkiye’nin en önemli olayı yüzde 63’lük oranla Kobanê olarak görülürken, araştırmaya katılanların yüzde 91.4’ü IŞİD’in ‘terör örgütü’ olduğunu düşünüyor.

25-28 Ekim tarihleri arasında yapılan araştırmanın sonuçlarını Cegerxwîn Kültür Merkezinde SAMER Genel Koordinatörü Welat Ay açıkladı. Ay, araştırma grubuna katılanlarla ilgili bilgi vererek, araştırma grubunun yüzde 63’ünün son dönemde Türkiye’nin en önemli olayı olarak Kobanê’yi gördüğünü ifade etti.

SÜREÇ ŞEFFAF OLMALI

Araştırmaya katılanların yüzde 84.7’si tarafından çözüm sürecinin desteklendiğinin ve yüzde 26.3’ünün bir takım olumlu gelişmelerin yaşandığını düşündüğünün görüldüğünü söyleyen Ay, devamla şunları söyledi: “Araştırmaya katılanların yüzde 17.1’i hükümetin çözüm sürecinde sorumlulukları yerine getirdiğini düşünmekteyken, yüzde 64.3’ü hükümetin sorumluklarını yerine getirmediğini düşünmektedir. Aynı soru sürecin bir diğer tarafı olan PKK/KCK açısından sorulduğunda ise; araştırma grubunun yüzde 51.3’ü PKK/KCK’nin sorumluklarını yerine getirdiğini düşünmekteyken, yüzde 29.4’ü sorumluluklarını yerine getirmediği düşünmektedir. Grubun yüzde 85.9’u, çözüm sürecinin şeffaf bir şekilde yürütülebilmesi için kamuoyuna bilgilendirme yapılması gerektiği görüşüne sahiptir.”
Araştırma grubuna “Paralel yapı diye tanımlanan Gülen cemaatinin müzakere ve çözüm sürecini sabote etmeye çalıştığını düşünüyor musunuz?” sorusu yöneltildiğini belirten Ay, yüzde 60.2’sinin çözüm sürecini sabote etmeye çalıştığını düşündüğünü kaydetti.

HALK AYAKLANMASI

Araştırma grubunun yüzde 62.4’ünün Kobanê’ye destek için yapılan eylemleri ‘halk ayaklanması’ olarak değerlendirdiğini söyleyen Ay, “Yüzde 91.4’ü IŞİD’i ‘terör örgütü’ olarak gördüğünü belirtmekteyken; yüzde 4.1’i ise IŞİD’i ‘terör örgütü olarak görmediğini’ bildirmektedir. Ayrıca araştırma grubunun yüzde 80.1’i IŞİD’in ilerleyen günlerde Türkiye için bir tehdit olacağını düşünmekteyken, yüzde 69.2’si ise IŞİD’in Türkiye’den destek gördüğü fikrine sahiptir” dedi. Ay, araştırma kitlesinin yüzde 65.7’sinin hükümetin gündeme getirdiği ‘İç Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı’nın yasalaşması durumunda özgürlüklerin kısıtlanacağını düşündüğünü söyledi.

EN ÇOK GÜVEN ÖCALAN’A

Çözüm sürecindeki aktörlere duyulan güveni de değinen Ay, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 23, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya yüzde 20.3, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yüzde 16, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ya yüzde 4.5, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yüzde 4.8, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’a yüzde 66.4, DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak’a yüzde 61.4 ve Abdullah Öcalan’a çözüm sürecine ilişkin olan güven yüzde 71.8 olarak belirlenmiştir” dedi.

SÜRECE TÜM SİYASİ PARTİLER KATILMALI

Araştırmanın bazı sonuçlarını sıralayan Ay, çözüm sürecine tüm siyasal partilerin dahil edilmesi gerektiğini kaydetti. Hükümetin atacağını söylediği somut adımları ile yol haritasını kamuoyu ile paylaşması gerektiğini kaydeden Ay, “Toplumun kendisini sürece dahil edip, süreci şeffaflaştırmalıdır. Hükümet, Ortadoğu politikasını toplumsal talepler ve ihtiyaçlara göre yeniden ele almalı ve çözüm sürecine katkı sunacak bir Ortadoğu politikası geliştirmelidir. Hükümet, Kürtlerin Kobanê ile kurduğu duygusal ve politik ortaklığı tanımalı ve Kobanê politikasında değişikliğe gitmeli. Hükümet, IŞİD’e destek vermediğini deklere etmeli ve toplumsal kesimleri ikna edecek somut adımlar atmalıdır” diye konuştu.  (Diyarbakır/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Süreç için üzerimize ne düşüyorsa yaptık

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...