03 Kasım 2014 15:00

Süreç için üzerimize ne düşüyorsa yaptık

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM'deki HDP Grubunda basın toplantısı düzenledi. Önder, "Biz barış süreci için üzerimize ne düşüyorsa yaptık ve yapmaya hazır olduğumuz bütün dünyaya ilan ediyoruz" dedi.

Paylaş

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM'deki HDP Grubunda basın toplantısı düzenledi. Önder, "Biz barış süreci için üzerimize ne düşüyorsa yaptık ve yapmaya hazır olduğumuz bütün dünyaya ilan ediyoruz" dedi.

‘LİNÇ KAMPANYASINA KARŞI...’

HDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM’deki HDP Grubunda basın toplantısı düzenledi. Mecliste HDP adına konuşan Önder, İmralı heyeti olarak uzunca bir zamandır çok büyük zaruretler olmadıkça sürece gösterdikleri özen çerçevesinde günlük tartışmalara müdahil olmadıklarını söyledi. Önder, “Fakat özellikle Kobanê direnişinden bu yana hükümet ve hükümete bağlı çevreler tarafından adeta bir kampanyaya bir siyasi linç kampanyasına dönüştürülen algı operasyonları karşısında sürecin bir de bizim durduğumuz taraftan değerlendirmesini yapmak farz oldu” dedi.

DAVUTOĞLU’YA TEPKİ GÖSTERDİ

Konuşmasında Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalara tepki gösteren Önder şunları kaydetti: “Şimdi Davutoğlu bugün (dün) yaptığı bir açıklamada ‘HDP bir parti gibi davranırsa muhataplığımız devam eder’ diye çok üsten çok buyurgan, çok itici, sürece hizmet etmeyen, barışı öncelemeyen bir dille mecbur bırakma diliyle partimiz üzerinden bir ahkam kesmiş. Bu dili ve buna benzeyen yaklaşımların hepsini reddediyoruz. HDP’nin bu kulvarda siyaset yapan bütün kurumlarımızın neye benzediğini, neye benzeyeceğini belirlemek kimsenin haddi ve hakkı değildir. Bunu Davutoğlu’ya aynen böyle iade ediyoruz. Bu çizgiye had bildirme sevdası yeni bir sevda değil. Bu hevese kapılan ilk kişide Başbakan değil. Bu sevdaya düşen bu kostümü giyip salınmak isteyen çok yönetici gördük. Çok egemen gördük ki hepsi siyaset tarihimizin unutulmuş hafızasında siyaseten yok hükmünde bir akıbetle karşılaşmıştır. Onun için dil bu değildir. Davutoğlu ve onun gibi düşünen herkes bizim bu tehdit duygularına karşı nasıl bir tepki vereceğimizi merak ediyorlarsa ya da unutmuşlarsa çok değil 2 sene öncesine gitmeleri kafidir. Bu hareket kimseden nizamat alarak hareket etmez.”

Önder, “Biz barış süreci için üzerimize ne düşüyorsa yaptık ve yapmaya hazır olduğumuzu bütün dünyaya ilan ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Batman'da ucuz pirinç kuyruğu

SONRAKİ HABER

Lübnan'da yeni hükümet açıklanacak: Halk sokakları terk etmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...