03 Kasım 2014 12:55

Halk çalınan zaferi için sokağa çıktı

Burkina Faso’da halk sokaklardan çekilmiyor. Ordunun yönetime el koyduğunu açıklamasının ardından on binlerce kişi bu kez ordu darbesini protesto etmek için pazar günü sokaklara çıktı.

Paylaş

Burkina Faso’da halk sokaklardan çekilmiyor. Ordunun yönetime el koyduğunu açıklamasının ardından on binlerce kişi bu kez ordu darbesini protesto etmek için pazar günü sokaklara çıktı.

Devlet Başkanı Blaise Compaore’nin 27 yıllık iktidarını uzatmak için anayasayı değiştirmek istemesiyle başlayan halk isyanı Compaore’nin istifasını getirmişti. En son cumartesi günü Yarbay Isaac Zida’nın kendini başkan ilan etmesinin ardından siyasi muhalefet halka yeniden sokağa çıkarak darbeyi protesto etme çağrısı yapmıştı.

Çağrıya uyan on binlerce kişi Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da bir araya gelerek askeri yönetime tepki gösterdi. Daha önce ‘Compaore Defol’ dövizleri taşırken bu kez ‘Zida defol’ dövizleriyle eylem yapan halkın oldukça öfkeli olduğu gözlemlendi.

‘ZAFERİMİZİN ÇALINMASINI ENGELLEMEK İÇİN GELDİM’

İngiliz gazetesi The Guardian’a konuşan Sanou Eric isimli gösterici, “Kossyam’dan (başkanlık sarayı) bizi köle yapmaya geldiler. Bu bir ordu darbesidir” derken Boubacar Sow da, “Ordunun zaferimizi çalmasını engellemek için buradayım” diye konuştu.  

Birleşmiş Milletler Batı Afrika Sorumlusu Mohammed Ibn Chambas da, “Geçiş döneminin siviller tarafından ve anayasa çerçevesinde gerçekleşmesini umuyoruz” açıklaması yaptı.
Burkina Faso Anayasası’na göre, geçici başkanlık görevini Ulusal Meclisin başkanının üstlenmesi ve 90 gün içinde seçimlere gidilmesi gerekiyordu. Ancak ordunun ilk yaptığı açıklama Anayasa’nın askıya alındığı olmuştu.

ORDU ATEŞ AÇTI

Öte yandan askerlerler darbeyi protesto etmek ve Anayasa’ya uyulmasını talep etmek için başkentte sokağa dökülen halka saldırdı. Kalabalık bir kitle ile RTB Televizyonu merkezine gelen muhalefet liderlerinden  Saran Sereme ve yanındakilere ise asker ateş açtı. Bir kişi hayatını kaybetti. Televizyon binası etrafındaki çatışmaların dört saat sürdüğü öğrenildi. Ordudan yapılan bir açıklamada, “Ordu iktidarı istemiyor. Fakat anarşi son bulmalı. Şiddeti bütün gücümüzle cezalandıracağız” denildi.  
Öte yandan eylemlerin yapıldığı Ulus Meydanı’nda askerler halka saldırarak meydanı boşalttı ve etrafını barikatlarla çevirerek girişlere engel oldu. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YPG, Burkan El Fırat ve Peşmerge'den ortak eylem

SONRAKİ HABER

İstismar ile suçlanan apartman yöneticisine ödül gibi ceza: 4 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa