03 Kasım 2014 11:34

Balyoz Ana Davası'nda yeniden yargılama başladı

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararının ardından 236 Balyoz sanığının yeniden yargılanmasına başlandı.

Paylaş

Anayasa Mahkemesinin (AYM) hak ihlali kararının ardından aralarında yeniden görülen Balyoz davasının ilk duruşmasında tanık olarak dinlenen Eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Balyoz darbe planını basından duyduklarını, darbe olacağı yönünde bir bilgilerinin olmadığını ileri sürdü. AYM kararının ardından aralarında Emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP Milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan ve Emekli Albay Dursun Çiçek’in de olduğu 236 Balyoz davası sanığının yeniden yargılanmasına başlandı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmada iddianamede darbe yapılmasını önledikleri iddia edilen  Eski Genelkurmay Başkanı Özkök ile Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman tanık olarak ifade verdi. İlk olarak ifade veren Eski Genelkurmay Başkanı  Özkök, “Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım. “Balyoz”, “Suga” “Oraj” gibi planlarının hiçbirini duymadım. Balyoz’u basından duydum. Bazı dedikodular geldi ama bunlar kimse hakkında dava açılacak, soruşturma açılacak kadar ciddi değildi” diye konuştu

Mahkeme Başkanının, “Bazı dedikodular geliyor dediniz. Kim söylüyordu bu bilgileri” diye sorması üzerine Özkök, “İmzasız ihbar mektupları geliyordu” dedi. Özkök, darbe planlarının yapıldığı ileri sürülen 4-6 Mart 2013 tarihlerineki seminerlere ilişkin “Olası planın işlememesi konusunda yazışma oldu mu” sorusuna ise, “Genelkurmay ile kuvvet arasında yazışma olmadı. Böyle bir yazışma olmaz zaten” diye yanıt verdi. Özkök, 2012 yılında Ergenekon davasında tanık olarak verdiği ifadede ise, söz konusu seminerler, “En tehlikeli senaryo amacını aşmış” ifadesini kullanmıştı. Özkök aynı ifadesinde, “ Silahlı kuvvetlerde çeşitli durumlara göre hazırlanan Milli Stratejik Planlar yapılır. Bu planlar harp oyunlarıyla geliştirilir. Seminerlerin, harp oyunlarının ve tatbikatların amacı, bu planları geliştirmektir. O sıralar çok yoğun olduğum için katılamadım o seminere. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılmasını emrettim. Seminerde bazı konular en tehlikeli senaryo amacını aşmış bir şekilde uygulanmış. Gerçek siyasi kişilerin isimlerinin kullanıldığını duydum. Bunun üzerine Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’a bu konuyu inceletmesini söyledim.”

‘SEMİNER EMRİNİ BEN VERDİM’

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman da Balyoz planına ilişkin istihbarat almadığını savundu. Duruşma savcısının “Seminerde yapılan faaliyetlerin raporu geliyor muydu size?” diye sordu. Bunun üzerine Yalman, “Bana gelmedi. 1. Ordu Komutanlığı’nda da olabilir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda da olabilir ama bana gelmedi. Seminerden haberdarım. Semineri ben istedim. Ancak katılamadım. O dönemde siyasi ve askeri yoğunluk vardı. Seminerin yapılması emrini ben verdim ancak gidemedim” şeklinde konuştu.Yalman, savcının, “Seminere ilişkin ses kayıtlarını ne zaman öğrendiniz?” sorusuna ise “Ben basından öğrendim” dedi. Tanık ifadelerinin ardından sanık ve avukat beyanları  alındı. Duruşma bugün de  devam edecek. (İstanbul/DHA)

YENİDEN YARGILAMA VE TAHLİYE KARARI VERİLMİŞTİ

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi'nin 18 Haziran 2014 tarihli “Hak ihlali" kararı doğrultusunda 236 hükümlünün infazlarının durdurularak tahliyelerine ve yeniden yargılanmalarına karar vermişti. Mahkeme ayrıca, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın 10 Kasım'daki duruşmaya tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

YARGITAY'DAN BOZULAN DAVA 10 KASIM 2014 GÜNÜ

Öte yandan Balyoz Davası'nda aldıkları mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından bozulan 88 sanığın yargılandığı davada, mahkeme ilk celse kararını vererek 25 sanığın beraatına, 62 sanığın ise dosyasını ayırarak yeniden yargılanmalarına hükmetmişti. Dosyası ayrılan 62 sanığın yargılandığı dava ise 10 Kasım 2014 tarihine ertelenmişti. (DHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD Genel Başkanlığı'na yeniden Öztürk Türkdoğan seçildi

SONRAKİ HABER

Çınar'da öldürülen çocukla ilgili gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...