03 Kasım 2014 04:59

Burkina Faso’da iktidar mücadelesi

Halk ayaklanmasıyla 27 yıllık devlet başkanının istifa etmek zorunda kaldığı Batı Burkina Faso’da yönetime el koyduğunu açıklayan ordunun içinde iktidar kavgası çıktı.

Paylaş

Halk ayaklanmasıyla 27 yıllık devlet başkanının istifa etmek zorunda kaldığı Burkina Faso’da yönetime el koyduğunu açıklayan ordunun içinde iktidar kavgası çıktı. Compaore’nin istifasının ardından başkanlığını duyuran General Honore Traore’yi ordu desteklemedi. Cumartesi günü ‘geçici başkanlığını’ ilan eden Isaac Zida’nın ise özellikle genç askerlerin desteğini aldığı belirtiliyor.
Muhalefet partileri ve kitle örgütleri ordunun darbesine tepki göstererek sokak eylemlerini yeniden başlatacaklarını duyurdu. Devrik başkan Blaise Compaore’nin ise Fildişi Sahiline gittiği öğrenildi.

FİLDİŞİ SAHİLİNE KAÇTI

Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada devrik lider Compaore’nin ailesi ile birlikte uçakla Fildişi Sahili’ne gittiği açıklandı. Compaore’nin Yamoussoukro’da bir otele yerleştiğini öğrenildi. Haber ajanslarına konuşan görgü tanıkları da kalabalık bir heyetle gelen Compaore’nin otelde kaldığını doğruladı.

GEÇİCİ BAŞKAN ZİDA OLDU

Öte yandan ordu içindeki iktidar mücadelesi genç askerlerin lideri olarak nitelenen Yarbay Isaac Zida’nın devlet başkanı olduğunu duyurmasıyla devam etti. Resmi açıklamada ‘geçiş süreci’nin ne kadar süreciğinin daha sonra açıklanacağının yazması dikkat çekti. Zida’nın başkan olarak ‘seçildiğinin’ belirtildiği açıklamada bir kuvvet komutanlarının yanı sıra Zida’dan önce kendini başkan ilan eden ancak ordudan gelen itirazlar üzerine geri çekilen General Honore Traore’nin de imzasının olması dikkat çekti. Traore, Compaore’nin yakın çevresinde olduğu için protesto edilmişti.

‘GENÇLİĞE İHANET ETMEYECEĞİM’ DEDİ

Yeni başkan ilan edilen Zida’nın da benzer sorunlar yaşayabileceği belirtilse de nüfusunun yüzde 60’ının 25 yaşın altında olan ülkede Zida’nın da genç jenerasyona göreceli olarak daha yakın olması ve Compaore karşıtı eylemlere katılmış olmasının da etkili olabileceği de düşünülüyor.

Cumartesi günü televizyonda konuşma yapan Zida, “demokratik geçişi” sağlamak üzere göreve geldiğini ileri sürdü, “Burkina gençliğinin demokratik değişim taleplerini ne ihanete ne hayak kırıklığına uğratmayacağını” iddia etti. Zida, devrik lider Compaore’nin ise güvenli bir yerde olduğunu açıkladı, uluslararası kamuoyuna ve Afrika Birliği’ne ise ‘bu zorlu süreçte halkımızı destekleyin’ çağrısı yaptı. Zida, ülke sınırlarının kapatıldığını, bir geçiş komitesi kurulma çalışmasının yapıldığını ve anayasanın da ‘askıya alındığı’nı da söyledi.

MUHALEFET SOKAĞA ÇAĞIRDI

Öte yandan ordunun yönetime el koyması muhalefet partileri ve kitle örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. Halka sokağa çıkarak darbeyi protesto etme çağrıları yapıldı. Cumartesi yapılan ortak çağrılarda, “Siyasi muhalefet ve sivil toplum örgütletleri halk ayaklanmasının zaferini bir kez daha altını çizerken, geçiş sürecinin yönetiminin halka ait olduğunu ve hiç bir şekilde ordu tarafından el konulamayacağını bildirir. Anayasaya göre geçiş demokratik ve sivil karakterde olmalıdır” denildi.

Burkina Faso’da Blaise Compaore, 1987’de darbe ile aldığı ve 27 yıldır sürdürdüğü devlet başkanlığı görevini uzatmak için anayasa değişikliği yapmak istemiş, başkentte 1 milyonu aşkın Burkina Fasolu tepki göstererek ayaklanınca istifa etmek zorunda kalmıştı.
Burkina Faso dünyanın en yoksul üçüncü ülkesi. 17 milyon nüfusunun neredeyse yarısı günde bir dolardan daha az para ile geçirmek zorunda.

BATI’DAN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

Öte yandan Batı Afrika’dan önemli müttefiki Compaore’yi bir anda kaybeden ABD’den açıklama da gecikmedi. Devlet sözcüsü Jen Psaki, “Ordunun ya da herhangi bir siyasi partinin bu durumu anayasaya aykırı bir kazanç için kullanmasına karşıyız, partilere halkında demokratik sürecine destek verin çağrısı yapıyoruz” dedi.

Avrupa Birliğe de ülkenin yönetiminde son sözün halka ait olduğuna dair bir açıklama yaptı, “Burkina Faso halkına, normalliğe dönüşün sağlanması ve seçimlerin örgütlenmesi için yardıma hazırız” denildi. Fransa’dan da “Fransa anayasaya ve erken demokratik seçimlere desteğini belirtir” açıklaması geldi.

AFRİKA’NIN CHE’Sİ VE MACBETH’İ

Burkina Faso’yu 27 yıl yöneten Blaise Compaore’nin görevi bırakmak zorunda kalmasının ardından medya Compaore’nin ‘suçları’nı hatırladı. 1987’de silah arkadaşı ve Afrika’nın ‘Che Gueverası’ olarak bilinen ‘devrimci lider’ Thomas Sankara’yı darbe ile deviren Compaore’nin sicili kabarık. Bazıları onu “Batı Afrika’nın en iyi arkadaşını öldüren Macbeth’i” olarak nitelendiriyor. Compaore’nin Liberya’nın ‘kanlı elmas’ döneminin lideri ve insanlığa yönelik suçlardan yargılanan Charles Taylor ile bağlantılı olduğu, ve İslamcı örgüt Boko Haram’ın Burkina Faso’da eğitim kampları bulunduğu iddiaları da tartışılıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mısır, Sina halkını göçe zorluyor

SONRAKİ HABER

Gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu tahliye oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...