03 Kasım 2014 04:52

İşçi cinayetleri sendikacıların utancı olmalı

Bizler Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan UNO’da çalışan işçileriz. Üyesi olduğumuz sendika Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikasıdır.

Paylaş

UNO’dan bir grup işçi*

Bizler Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan UNO’da çalışan işçileriz. Üyesi olduğumuz sendika Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikasıdır. Sendikamız Türkiye’de olup biten siyasi gelişmelere son derece duyarsızdır. Onlar için devleti, sermayeyi ve UNO’nun çıkarlarını hedef almayan siyaset en doğru siyasettir. Maalesef onların bu siyaset anlayışı biz işçileri de etkilemiş durumda. Bir yıl içinde yüzlerce  hatta binlerce işçi arkadaşımız iş cinayetlerine kurban gitmişken tek bir şey yapamadık.
Yapmak isteyen biz bir grup işçi de her türlü zorbalığa maruz kaldık. Bağlı olduğumuz konfederasyonumuz Hak-İş Genel Başkanı bile hükümete tek bir laf etmedi. Torba yasalarda aleyhimize çıkan tüm yasal düzenlemelere de onay verdiler. AKP Hükümeti ilk baş vurduğu konfederasyonlar Hak-İş ve Türk-İş oluyorsa vay halimize. Yerin yüzlerce metre derinliklerinde çalışan maden işçisi arkadaşlarımızın 301 tanesinin acı hatıraları hâlâ taptazeyken, hâlâ Soma madenlerindeki bu iş cinayeti tartışılırken bizi derinden üzen yeni bir iş cinayetine davetiye olan Karaman-Ermenek’te Pamuklu Köyü Has Şekerler Şirketinde çalışan işçi arkadaşlarımızdan 18’inin boğularak ölmelerine seyirci kalan sendikalara, onların bağlı olduğu konfederasyonlara ne demeli? Bizim kanımız donuyor bu cinayetleri gördükçe. Ey sendikacılar neden sizin vicdanınız sızlamıyor. Tarımı, hayvancılığı bitirip insanları bu derin maden mahzenlerinde çalışmaya mecbur bırakan o sırtınızı dayadığınız AKP Hükümetinin politikaları değil mi? Taşeron firmalarının bu kadar cirit atmasının sorumlusu AKP Hükümeti değil mi?
Masraflarımız oluyor, biz tasarruf tedbirleri uygulamak zorundayız deyip işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almayan patronların hepsine bir tek dava açılmadı. Ölen işçi arkadaşlarımız mezara giderken bile suçlandılar. Patronların bu suçlamalarına karşı bizim sendikamız, konfederasyonumuz, Türk-İş çıkıp bağırmadı. Bir eylem yapmadı. Ölen işçilerin ailelerinin hak ve hukuklarına bile sahip çıkılmadı. Burada vicdan, şeref namus haysiyet var mı? Ey işçi arkadaşlar. Bizden kesilen yevmilerimizle ücret alan sendikacılar bir kere olsun utandılar mı acaba? Biz utandıklarına inanmıyoruz. Bizim gibi Karaman-Ermenek’te ölümle pençeleşen muhtemelen boğularak ölen madenci işçi arkadaşlarımızın aileleri de hükümetin ve onların şakşakçısı olan sendikaların da utandıklarına inanmıyorlar.
Dün Soma madenlerinde gazdan boğularak, çıkan yangında yanarak ölen işçi arkadaşlarımızın akıbetiyle ilgili göstermelik bir soruşturma başlatan AKP Hükümeti ve onların devlet yetkilileri, şimdi aynı timsah gözyaşları ve yalandan demogojilerle göstermelik olarak Ermenek’te de bir soruşturma başlattılar. Aldatıcı olan bizce budur? Eğer samimilerse taşeron sistemine son versinler de görelim. Bu işin çözümü torba yasalarla taşeron firmalara yeni olanaklar sunmak değil. Sendikamıza, konfederasyonumuza, öteki kardeş işçi sendikalarına, konfederasyonlara çağrımız şudur. Gelin hep birlikte işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin başta TMMOB olmak üzere sendika temsilcisi ve uzmanlarının içinde olduğu komiteleri işler hale getirelim. Bu tedbirlerin uygulanması için üretimden gelen gücümüzü de kullanmak için bir genel grev ve dayanışma grevi kararı alalım. Taşeron sisteminin tümüyle kaldırılması için eylemler, mitingler yapalım. Tek bir iş cinayeti olduğunda iş bırakalım, bu cinayetin hesabının sorulması için hukuki mücadelede dahil her türlü çalışmayı birlikte yürütelim. Bunu yapmazsanız iş cinayetlerinin vebalini, utancını siz başta sendikacılar, konfederasyon yöneticileri hep taşıyacaksınız. Biz işçilerde bu utanca ortak olmamak için harekete geçelim sendikalarımızdan hesap soralım. Sormazsak bu dünyada da öteki dünyada da yerimiz olmaz. Artık iş cinayetlerine, diri diri arkadaşlarımızın ölümlerine seyirci kalmayalım.

*İstanbul

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dökümhanelerde ölüm kol geziyor

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...