03 Kasım 2014 05:00

Hamilelikte iltihaplı dişe dikkat!

Her anne adayının, hamileliğini keyifli geçirmesi en büyük dileği olduğu gibi, sonunda sağlıklı bir bebeğe kavuşmak da en önemlisidir.

Paylaş

Her anne adayının, hamileliğini keyifli geçirmesi en büyük dileği olduğu gibi, sonunda sağlıklı bir bebeğe kavuşmak da en önemlisidir. Hamilelik döneminde genelde, çocuğun kemik yapısının ya da zekâsının iyi olması için anne adayları beslenmelerine çok dikkat ederler. Peki diş ve diş sağlığı için beslenmenin hiç önemi yok mudur?
Hamilelikte bebeğin diş gelişiminin 5. ve 6. haftalarda başladığını bilseydiniz?
 Aslında her zaman ihtiyacımız olan kalsiyum, fosfor, potasyum ve vitaminlere hamilelik döneminde daha çok ihtiyaç duyarız. Diş tomurcuklarının yapısını güçlendirmek için de özellikle beslenmeye dikkat edilmelidir.

ANNE ADAYININ DİŞLERİ ERİR Mİ?

“Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı” düşüncesi tamamen yanlıştır. Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Peki o zaman hamilelikte dişlerimiz neden zarar görüyor?
Hamilelikte değişen hormonal yapı, diş etlerini etkiler ve enfeksiyona yatkın olmasına sebep olur. Mevcut diş eti sorunu hamilelikte daha belirgin hale gelir. İyi bir ağız bakımı ve C vitamini takviyesi ile rahatsızlık hafif bir şekilde atlatılabilir. Fakat yine de hamile kalmadan önce, diş ve diş etlerinin bir diş hekimi tarafından muayenesi yapılıp, gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Hamilelikte çürük miktarının artmasında bulantıların da etkisi vardır. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Muş'ta 2 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Buldan: Kadınların Meclis’teki sesi ve itirazı olmaya devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa