02 Kasım 2014 18:11

Alevi yurttaşlara yönelik hak ihlalleri protesto edildi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İzmir Şubesi, Alevi yurttaşlara yönelik hak ihlallerini düzenledikleri oturma eylemi ile protesto etti.

Paylaş

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İzmir Şubesi, Alevi yurttaşlara yönelik hak ihlallerini düzenledikleri oturma eylemi ile protesto etti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İzmir Şubesi üyeleri, Alevi yurttaşlara yönelik hak ihlallerini protesto etmek amacıyla Sümerbank önünde bir araya gelerek İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüyüş düzenledi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşe DBP İzmir İl Eş Başkanı Yusuf Kaya, HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur ve Eğitim-Sen üyeleri de destek verdi. Yürüyüşte,"AİHM kararları uygulanmasını istiyoruz", "Zorunlu Din dersi istemiyoruz" yazılı dövizler taşınarak sık sık,"Faşizme ölüm inançlara özgürlük" sloganları atıldı. Basın açıklamasını Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Ural yaptı.

Ural, kavgalarının dindar ve kindar nesli yetiştirmek isteyenlere olduğunu ifade ederek, "Kavgamız imam hatipleri toplumun en güzide okulları yapacağız deyip çocuklarımızın eğitim haklarını gasp edenlerle, bilimsel eğitimin temel kriterlerini okullarda öğretilen Hanefi ve Sünni mezhebi anlatan ve öğreten zinhiyetledir" dedi. 12 yıllık AKP iktidarını iyi tanıdıklarını dile getiren Ural," Kanunun ortak değeri olan KİT'lerin özelleştirilmesini tanıyoruz.Çevrenin talan edilmesinden, orman alanlarının yağmalanmasından, taşeronlaşma sistemiyle emekçilerin kanının emilmesinden, çeşitli siyasi davalarla toplumsal muhalefetin susturulmaya çalışılmasından, biber gazından coptan tanıyoruz" diye konuştu.

Açıklama, yapılan 15 dakika oturma eylemi ile son buldu. (DİHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Madencilerden şike reklamına tepki

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...