Bu mahkemenin işi Kürtleri hapse yollamak!

Bu mahkemenin işi Kürtleri hapse yollamak!

ÖZEL Yetkili Mahkemeler Kürtlere ceza yağdırıyor. Kuruldukları günden beri neredeyse önlerine getirilen tüm sanıkları ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüte yardım yataklık etmek’, ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına eylem yapmak’ gibi iddialarla cezaevlerine gönderen ma

ÖZEL Yetkili Mahkemeler Kürtlere ceza yağdırıyor. Kuruldukları günden beri neredeyse önlerine getirilen tüm sanıkları ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüte yardım yataklık etmek’, ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına eylem yapmak’ gibi iddialarla cezaevlerine gönderen mahkemelerin en dikkat çekenlerinden biri Özel Yetkili Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi. Adeta bir ceza makinesine dönen mahkeme çoğu zaman sadece polis tutanaklarına dayanarak insanlara onlarca yıllık hapis cezaları veriyor.

Ağrı, Iğdır, Kars, Erzurum, Erzincan gibi illerin dosyalarına bakan Özel Yetkili Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi en son ‘KCK’ adı altında yürütülen davadan yargılanan Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş ile BDP il yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 14 kişiye 149 yıl 9 ay hapis cezası vermekle gündeme geldi. ‘Örgüt üyeliği’nden ceza veren mahkemenin gerekçeleri ise ilginç. Belediye Başkanı Güneş’e verilen 8 yıl 9 ay hapis cezasına ‘Avrupa gezileri’ ve telefon görüşmeleri gerekçe yapıldı. Kürtçe savunma taleplerini ‘bilinmeyen di’ olarak kayıtlarına geçiren mahkeme, aynı dosyadan yargılanan Iğdır Belediye Meclis Üyesi Mecit Beştaş için ‘15 kez örgüt üyeliği’ iddiasıyla 45 yıl hapis cezası verdi. ‘KCK’ adı altında sürdürülen davalarda ilk mahkumiyeti veren mahkeme olaraak da bilinen Özel Yetkili 2. Ağır Ceza MahkemesiAğrı’nın Patnos, Doğubayazıt ve Diyadin ilçeleri ile Van ve Muş’ta 13 Şubat 2010 tarihinde düzenlenen operasyonda tutuklanan ve aralarında BDP Genel Merkez çalışanlarının da bulunduğu 18 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davaya da rekor cezalar verdi. Mahkeme 14 Haziran’daki kararında, Kürt siyasetçilerden yazar Hamit Duman’a 16 yıl, Şefika Bilici’ye 13 yıl 6 ay, Nevzat Tekid’e 13 yıl 6 ay, Gökmen Çiftçi’ye 13 yıl 6 ay, BDP Ağrı İl Başkanı Mustafa Akyol’a 7 yıl 6 ay, BDP Patnos İlçe Başkanı Mehmet Şirin Açık’a 7 yıl 6, Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz’a 6 yıl 3 ay, Doğubayazıt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Babayiğit’e 6 yıl 3 ay ve gazeteci Mirza Mehmet Şen’e 6 yıl 3 ay olmak üzere toplam 90 yıl 7 ay hapis cezası verdi
Mahkeme en hızlı ceza vermekte de rekorlar kırıyor. Ağrı’nın Diyadin ve Doğubayazıt ilçelerinde yapılan operasyonlarda tutuklanan 5 kişiye ilk celsede toplam 57 yıl 6 ay hapis cezası veren maheme Demokratik Çözüm Çadırı’na da ilk dava açan mahkeme oldu. Hızını alamayan mahkeme, sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’da yazdığı yazıları gerekçe yaparak Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınan Adem Karahan’a 2 yıl hapis cezası verdi.

‘POLİS TUTANAĞIYLA TUTUKLAMA KARARI’

Kürt siyasetçilerinin avukatı Sertaç Çelikkaleli, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin polisin tutanaklarına göre ceza yağdırdığını söylüyor. Mahkemenin Kürt siyasetçilerine adeta ceza kesmek için kurulduğunu belirten Çelikkaleli, Kürt siyasetçilerinin yargılandığı tüm dosyaların cezayla sonuçlandığını belirtti. (Erzurum/DİHA)

www.evrensel.net