02 Kasım 2014 15:58

Yıpranma payı için imza kampanyası

Gölcük Tersane Komutanlığı’nda çalışan işçiler “Yıpranma payı bizim de hakkımız” sloganıyla imza kampanyası başlattı.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Gölcük Tersane Komutanlığı’nda çalışan işçiler “Yıpranma payı bizim de hakkımız” sloganıyla imza kampanyası başlattı. Kampanya Tersane çalışanları; “Cumhurbaşkanı Senfoni Orkestrası üyelerine verilen yıpranma payı bizim de hakkımız. Hakkımızı alacağız” diyor. 10 bin imzayı hedef olarak önlerine koyan işçiler, imzaları TBMM’ye gönderecek.

İmza toplarken açıklamada yapan işçiler, “Bizim işyerlerimiz ağır iş kolu. En çok iş kazası yaşanan 3 iş kolundan biri. 65 yaşına kadar tersanelerde kimi çalıştıracaksınız? Son torba yasayla madencilere ve sağlık personeline verilen yıpranma payını biz de istiyoruz” dediler. Tersane çalışanlarına Hava, Deniz, Kara, Jandarma, Sahil Güvenlik, Amerikan ve NATO işyerleri ile özel güvenlikçiler de destek verdi.

21 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

İşçilerin talepleri torba yasaya girerse, 21 bin savunma işkolu çalışanı ile 420 bin özel güvenlikçi yasadan faydalanabilecek. Asgari ücretle çalışan özel güvenlikçiler yıpranma payı ile birlikte maaşlarında da iyileştirme istiyor. Öte yandan kampanyaya başka iş kollarında örgütlü birçok sendikanın temsilcisi, emekli subay ve astsubaylar, memur sendikaları ile sivil toplum örgütleri ve esnaf da destek veriyor.

İMZA KAMPANYASINA BÜYÜK İLGİ

Kampanya kısa sürede ulusal boyut kazandı. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Kayseri, Eskişehir, Sakarya ve birçok ilden kampanyaya destek yağıyor. Şimdilik 2 bin 500 imza toplanırken, hedef 10 bin imza. İmzaların önümüzdeki hafta derlenerek TBMM’ye gönderilecek.

ÖNCEKİ HABER

Tarım işçileri kanun kapsamına alınacak mı?

SONRAKİ HABER

İstanbul güne yağmurla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa