02 Kasım 2014 15:08

Dünya'da emeğin gündemi

Dünyanın bazı ülkelerinde emekçiler yaptıkları grevlerle, yürüyüşlerle çalışma koşullarının iyileşmesi ve insanca yaşayabilecek ücret talebinde bulundu

Paylaş

Dünyanın bazı ülkelerinde emekçiler yaptıkları grevlerle, yürüyüşlerle çalışma koşullarının iyileşmesi ve insanca yaşayabilecek ücret talebinde bulundu

TEKSTIL IŞÇILERI GREVI SÜRÜYOR

Kamboçya’da Grand Twins isimli çokuluslu tekstil şirketinin 5 bin işçisinin 20 Ekim’de başlattığı grev sürüyor. İşçilerin 16 talebi arasında aylık 15 dolarlık kira yardımı ve zorunlu fazla mesainin kaldırılması bulunuyor. Geçtiğimiz cumartesi günü 2500 işçi Ulusal Yol 4’te büyük bir eylem yaparak trafiği saatlerce durdurmuşlardı. İşçiler 2006 yılında şirketin ismini değiştirmesinin ardından sorunlar yaşamaya başlamış ve zaman zaman eylemler yapmışlardı. Öte yandan Kamboçya hükümetinin sendika temsilcileriyle yürüttüğü tekstil sektöründeki asgari ücrete yönelik görüşmelerinde bir sonuca varılamadı. Patron temsilcileri, işçilerin talebini reddetti. Binlerce tekstil işçisi asgari ücretin 100 dolardan 177 dolara (yaklaşık 400 lira) yükseltilmesi talebiyle ekim ayı boyunca eylemler yapmıştı.

20 BIN MADEN IŞÇISI IŞ GÜVENLIĞI IÇIN GREVE ÇIKIYOR

Endonezya ‘da 20 bin maden işçisini temsil eden 3 sendika Freeport-McMoRan şirketinin Papua’da bulunan dev bakır madeninde grev kararı aldı. Eğer şirket talepleri kabul etmezse bir ay sürmesi planlanan grevin 6 Kasım’da başlayacağı duyuruldu. İşçilerin taleplerin başında ölümcül kazaları önleyecek tedbirlerin alınması geliyor. Maden şirketi yönetiminin son iki yılda yaşamını yitiren 44 işçinin sorumluluğunu üstlenmesi de isteniyor. 27 Eylül’de 4 işçinin ölmesinin ardından ekim ayı başında yüzlerce öfkeli işçi iki gün boyunca madene ve çevredeki yollara girişleri engellemişti. Freeport şirketi Endonezya’nın en çok vergi ödeyen şirketi. Sadece Papua madeninde günde 140 bin ton bakır çıkarıldığı belirtiliyor.

PETROL VE GAZ IŞÇILERI ÖZELLEŞTIRMEYE KARŞI

Pakistan’da  petrol ve doğal gazın özelleştirilmesi işçilerin tepkisi ile karşılanıyor. 25 Ekim’de Petrol ve Gaz Gelişim Lmt Şirketi (OGDL) işçileri İndus Otoyolu’nu trafiğe kapatarak şirketin özelleştirilmesi planını protesto etti. İşçiler özelleştirme gerçekleşirse çok sayıda kişinin işsiz kalacağını belirtiyor. Hükümeti uyaran işçiler karar geri çekilmezse eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar. IMF direktifleri doğrulmusunda hareket eden Pakistan’ın Müslüman Ligi-Nawaz hükümeti kamu kurumlarını özelleştiriyor.

BANKA ÇALIŞANLARI 5 SAATLIK IŞ GÜNÜ IÇIN EYLEMDE

Yeni Zelanda’da  ANZ Bankası’nın çağrı merkezi çalışanları yürüyüşler düzenleyerek 5 saatlik iş günü istedi.

Ekim başında ulusal eylem kararı için oy kullanan çağrı merkezi çalışanları iş koşullarının düzeltilmesi talebiyle ve FIRST sendikası öncülüğünde Auckland ve Wellington’da eylemlere başladı. Banka yönetiminin, işe başlama ve bitirme saatlerini değiştiren ve esnek çalışmayı arttıran yeni bir çalışma sistemini hayata geçirmek istediği ve südece yüzde 2-3 oranında zam önerdiğini belirtiliyor. Sadece geçtiğimiz yıl 1.37 milyar dolar kar yapan şirketin iş gücünü yüzde 10 oranında azalttığı, 7400 kişinin işine son verdiği öğrenildi. ANZ, Yeni Zelanda’nın en büyük ve en çok kar eden şirketlerinden biri. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elektrik akımına kapılarak inşaattan düşen işçi ağır yaralandı

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa