02 Kasım 2014 13:08

HDP hükümete çağrı yapacak

HDP, yarın hükümete çağrı yapacak. HDP’li Pervin Buldan, “Basın toplantısıyla hükümete diyalog kanallarının açılması ve çözüm sürecinin askıdan indirilmesi için çağrı yapacığız” dedi

Paylaş

HDP, yarın hükümete çağrı yapacak. HDP’li Pervin Buldan, “Basın toplantısıyla hükümete diyalog kanallarının açılması ve çözüm sürecinin askıdan indirilmesi için çağrı yapacığız” dedi

HDP Grup Başkan Vekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, hükümet tarafından askıya alındığı söylenen çözüm sürecinin askıdan indirilip rayına oturtulması ve diyalog kanallarının açılması için yarın hükümete bir çağrı yapacaklarını söyledi. Buldan, "Çağrıya kulak verilirse ve görüşmeler başlarsa tabi ki İmralı'ya gitmek için Adalet Bakanlığına başvurumuzu yapacağız"dedi.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bugün parti olarak 1 Kasım Kobani'ye destek eylemlerini değerlendireceklerini, yarın bir basın toplantısı ile hükümete bir çağrı yapabileceklerini söyledi. Çözüm sürecini ve 1 Kasım Kobani'ye destek eylemlerini değerlendiren Buldan, "Diyalog yollarının açılmasına dair, diyalog kanallarının açılmasına dair bir çağrı niteliğinde basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz. Çünkü, Hükümetin genel olarak gerekçeleri işte asayiş olayları bitmeden, bu olaylar bitmeden çözüm sürecini askıya aldıklarını ifade etmişlerdi. Dün 1 Kasım'dan itibaren bu olayların en azından şimdilik durduğunu, umarım bundan sonra bu tür olaylar bir daha yaşanmaz ve hiçbir can kaybı olmaz. Hükümetin gerekçesi işte bir Kasım'ın tekrar HDP'nin çağrısı ile insanların sokağa çıkacağına dair tekrar 6-7 Ekim'de yaşanan olayların tekrardan yaşanmasını gösteriyordu. 1 Kasım'da dünde gördük ki; insanlar çok demokratik bir çerçevede Kaboni'ye sahip çıkmak adına sokaklara çıktılar, eylem ve etkinliklerini yaptılar"dedi.

‘1 KASIM'DAN ÖNCEKİ GECE İÇİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜK’

HDP Grup Başkan vekili Pervin buldan, 1 Kasım'dan önceki gece İçişleri bakanı Efkan Ala ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını da ifade ederek, "1 Kasım'ı birlikte yönetelim, yerellerde bizim yöneticilerimiz ile mülki amirler, Valiler yada emniyet müdürleri ortak kararlar alıp, diyaloglar kurup, belli güzergahlar belirleyip o güzergahlar yürüyüşlerin gerçekleşmesi yönünde. Birbirimize yardımcı olarak bu süreci yönetebiliriz diye talepte bulunduk. Onlarda değerlendireceklerini söylediler. Muhtemelen yerellerde bilmiyorum yaşandı mı bu diyaloglar ama olayların çıkmamasını da buna bağlayabiliriz. Karşılıklı bir yönetme durumu sanırım oldu"diye konuştu.

‘HÜKÜMET, SÜRECİ ASKIDAN İNDİRİP RAYINA OTURTMALIDIR’

HDP'li Buldan, Hükümetin sokaktaki olayları ve kamu düzenini gerekçe göstererek süreci en azından o askıdan indirip tekrar bir rayına oturtma durumunda olduğunu düşündüğünü de ifade ederek, "Yarın bir basın toplantısı ile hükümete tekrar bir çağrı yapıp bu kanalların açılmasına dair önerilerimizi ifade edeceğiz. Yarınki basın toplantısından sonra muhtemelen çağrıya kulak verilirse ve görüşmeler başlarsa tabi ki Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığına başvurumuzu yapacağız"diye konuştu. (DHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Medyanın umrunda olmadı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...