02 Kasım 2014 04:52

Benzer kardeşlerin derbisi

620 bin kişilik nüfusuyla Bosna Hersek’e başkentlik yapan Saraybosna (Sarajevo), Bratstvo i Jedinstvo yıllarında tüm halkların kardeşlik ve birlik içerisinde yaşadığı kozmopolit bir yapıya sahipti. Bu nedenle “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak anılan şehir bugün bir derbiye hazırlık yapıyor.

Paylaş

Hakan KARAKOCA

Zeljeznicar-Sarajevo derbisini aynı şehrin farklı kimliklere, taraftar tabanına sahip benzer kardeşlerin derbisi diye adlandırabiliriz. Zeljeznicar’dan bahsedersek klasik bir Demirspor yapısı karşımıza çıkıyor. 1921 yılında demir yolu İşçilerinin kurduğu Zeljeznicar’ın kelime anlamı “demir yolu işçisi” anlamına geliyor. Yugoslavya’nın büyük takımları olan Dinamo, Partizan, Kızılyıldız gibi takımların 1945 yılında kurulduğunu düşündüğümüzde Yugoslav futbol tarihindeki yeri daha iyi anlaşılıyor. UEFA Kupasında yarı finali ve çeyrek finali bulunan Zeljo’nun bir de Yugoslavya Şampiyonluğu mevcut. Büyük bir mazisi olmayan Bosna Hersek Liginin ise 6 şampiyonlukla en fazla şampiyon olan takımı! 

EZELİ REKABET
Etnik bir temele dayanmayan ‘Maviler’, taraftar kitlesinin de böyle şekillenmesine neden oldu. Grbavica Mahallesi etrafında şekillenen taraftar çekirdeği tıpkı mahalle gibi kozmopolit bir yapıda. 
Sarajevo ise 1946 yılında Yugoslavya Komünist Partisi kadrolarınca kurulmuş bir takım. Bordo Beyazlılar ilk transferlerini Mavilerden yaparak futbol dünyasına adım atınca doğal bir rekabet zaten kendiliğinden oluştu. Avrupa’da isimlerini çok duyuramasalar da iki Yugoslavya, bir de Bosna Hersek şampiyonluğuna sahipler. 
Rakipleri 16 binlik Grbavica Stadı’nı kullanırken Sarajevo, ismini eski futbolcuları Asim Ferhatovic Hase’den alan 35 bin kişilik stadı kullanıyor. Ferhatovic, derbilerde attığı 6 golle Zeljolu Dzelaludin Muharemovic’le birlikte derbinin en golcü iki isminden biri. 

TRİBÜNLER ARASI ÇEKİŞME
Taraftar yapısı olarak Zeljo, daha kozmopolit bir tabana sesleniyor. Her kimlikten taraftara hitap ediyorlar ama Sarajevo’da bu durum biraz farklı. Milliyetçi Müslüman kitleye seslenen tribünleri savaşta da etkin rol oynamıştı. Şu an tribünlerde olan taraftar grupları Horde Zla’da savaşta komutanlık yapmış tribün liderlerinin yanı sıra cepheye savaşa giden bir çok taraftarları vardı. Bu derbi de diğer derbilerden farksız olarak tribünlerin çekişmesine sahne oluyor. Zeljeznicar’ın Maniaci taraftar grubuyla, Sarajevo’nun Horde Zla’sı kimi zaman sahadakinden daha çetin bir mücadeleyle tribünde takımlarını temsil ediyorlar. 
Bosna Hersek’te ligin durumuna baktığımızda on iki hafta geride kalırken zirvede puanlar birbirine çok yakın. Şehir nüfusunun yüde 98’ini Hırvatların oluşturduğu Siroki Brijeg, 27 puanla liderlik koltuğuna oturmuş durumda. Zeljeznicar, 26 puanla üçüncü sırayı alırken; Sarajevo, 23 puanla beşinci sırada. İki takım da sezon başında Avrupa Kupalarından dramatik sonuçlarla elendi ve ellerinde kalan tek şey lig! Saha içiyle saha dışıyla Yugoslavya’da yine çok konuşulacak bir derbi bizi bekliyor olacak. 
Ayrıca bu hafta sonu Yugoslavya’da Hırvatistan’da Dalmaçya derbisi olan Zadar-Hajduk ve Sırbistan derbisi Partizan-Vojvodina maçı olacak. Yugoslavya’da bol derbili bir hafta olacak. Üst seviyede futbolun garantisi yok ama maçlar tribünler konusunda her şeye açık!

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da Kobane’yle güçlü dayanışma

SONRAKİ HABER

Ankara'da 3.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa