01 Kasım 2014 15:35

Genç Fotoğrafçılar Ödülü kadınların!

Amerikan Türk Cemiyeti’nin kültür sanat programı Moon and Stars Project tarafından beşincisi düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nün kazananları belli oldu.

Paylaş

Amerikan Türk Cemiyeti’nin kültür sanat programı Moon and Stars Project tarafından beşincisi düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nün kazananları belli oldu. 12 üniversiteden 43 öğrencinin katıldığı yarışmada, terkedilmiş SEKA kağıt fabrikası fotoğraflarıyla Sara Yazal birinci seçildi. Mansiyon ödülleri ise Büşra Savlı ve Berna Küpeli’nin oldu.

Türkiye’de fotoğraf alanında lisans eğitimi gören gençleri teşvik etmek ve desteklemek amacıyla beş yıl önce Haluk Soykan tarafından başlatılmıştı.

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin fotoğrafçılık küratörlerinden Karen Haas ve Elipsis Galeri’nin direktörü Sinem Yörük’ten oluşan ana jüri, yarışmaya katılan 43 öğrencinin fotoğraflarını değerlendirdi.

Birincilik Ödülü; 2005 yılında hükümet tarafından kapatılan ve terk edilmiş SEKA kağıt fabrikası arazisinde çektiği siyah beyaz fotoğraf serisiyle Kocaeli Üniversitesi’nden Sara Yazal’a verilirken, Mansiyon Ödülü’nde Birincilik, kişisel ve feminen bakış açısı nedeniyle Bahçeşehir Üniversitesi’nden Büşra Savlı’nın; İkincilik Ödülü ise, “İşgal Altında” başlığıyla İstanbul’un mimarisini yalın bir şekilde dijital görselleriyle sunan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Berna Küpeli’nin oldu.

FOTOĞRAFLAR MİMAR SİNAN FOTOĞRAF GALERİSİ’NDE

Jüri üyesi Karen Haas, “İstanbul’a gelmek ve bu tarihi ve kültürel açıdan inanılmaz derecede ufuk açan şehrin atmosferinde öğrencilerin çalışmalarını görmek unutulmayacak bir tecrübeydi” dedi. Bu yarışma sayesinde Türkiyeli fotoğrafçıları daha iyi anlama şansına eriştiğini belirten Haas, “Amerika’daki üniversitelerde yaptığımız benzer değerlendirmelerden çok daha farklı bir profil var burada. Türkiye’de fotoğraf genç sanatçılar için daha çok, ülkenin geçirdiği inanılmaz büyük mimari değişiklikleri, zarar gören altyapıyı, terk edilmiş endüstriyel alanları, sokaklardaki huzursuzluğu, geceleri ortaya çıkan graffiticileri ve madencileri kendine özgü şekilde çekerek sosyal bir araç haline dönüşmüş” yorumunda bulundu.

Yarışmanın kazananları ve ön elemeyi geçmiş öğrencilerin çalışmaları 22 Aralık-8 Ocak arasında Mimar Sinan Fotoğraf Galerisi’nde izlenebilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan, 'cenazelere ulaşıldı' iddiasını yalanladı

SONRAKİ HABER

Manisa'da 3.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa