31 Ekim 2014 20:23

Jet hızıyla Kobanê tutuklamaları

Tekman'da (Tatos) Kobanê'ye destek amaçlı yapılan eylemelere katıldıkları gerekçesiyle bu sabah köylere ve ilçe merkezinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi'den 9'u tutuklandı.

Paylaş

Erzurum'un Tekman (Tatos) ilçesinde 27 Eylül gününde IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle sabah saatlerinde köy ve ilçe merkezinde polis ve özel harekat timleri tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi ilçe emniyet müdürlüğünde yapılan işlemlerinin ardından adliyle sevk edildi.

Mahkemede ifadesi alınan Ferit Koçak serbest bırakılırken Mahmut Kılıç, Musa Memişoğlu, Yahya Kemal Doğan, Recep Tepe, Beytullah Tepe, Metin Özkurt, Ferit Bulak, Recep Turan, Recep Sarıkan adlı yurttaşlar hakkında tutuklama kararı verildi. Haklarında tutuklama kararı verilen 9 kişi Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

MARDİN

Mardin'in Savur ilçesinde Kobanê direnişine destek eylemlerine katıldığı ve yüzleri maskeli kişilerin yanında bulunduğu gerekçesi ile ifadeye çağrılan Hüseyin Bulut (16) savcılığa verdiği ifadenin ardından denetimli serbestlikle bırakıldı. Savur ilçesinde 16 Ekim'de Kürtçe anadil için yapılan yürüyüşe katıldığı ve PKK bayrağı taşıdığı gerekçesiyle ifadeye çağrılan Kibar Güneş (19) savcılığa verdiği ifadenin ardından mahkemeye sevk edildi. Mahkemede denetimli serbestlik ve yurtdışı yasağı getirdiği Güneş serbest bırakıldı.

Derik ilçesinde sabah saatlerinde ifadeleri alınmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılan Vedat Erol, Abdulkadir Ödünç , M. Salih Aydın ve Mehmet Tekin isimli belediye çalışanları, ifadelerinin ardında gözaltına alındı. Savcılıktaki ifadelerinin ardından ise belediye çalışanları mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldıkları mahkece "Örgüt üyesi" ve Kobanê'ye destek eylemlerine katıldıları gerekçesiyle 4 belediye çalışanı tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Derik'te belediye çalışanların tutuklanmasıyla birlikte tutuklu sayısı 24'e yükseldi.

AYDIN

Aydın'ın Germencik İlçesi'nin Ortaklar Beldesinde ise aynı gerekçelerle gözaltına alınan 1'i çocuk 5 kişiden Aydın Özdemir, Ramazan Piliç, Remzi Kaya ve Aziz Kaya tutuklandı. Tutuklananlar Aydın E tipi Kapalı Cezaevine gönderilirken, Germencik Adliyesi kapısında bekleyen aileler ve HDP'liler 4 yurttaşın adliye çıkışı sırasında alkış ve zılgıtlarla "Baskılar Bizi Yıldıramaz" sloganları attı. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üzerine petrol sondaj borusu düşen işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...