31 Ekim 2014 19:22

Tarım işçilerini kayıt altına alacak mısınız?

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Isparta’nın Yalvaç ilçesi yakınlarında tarım işçilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 17 işçinin öldüğü kazaya dair soru önergesi verdi.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Isparta’nın Yalvaç ilçesi yakınlarında tarım işçilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 17 işçinin öldüğü kazaya dair soru önergesi verdi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde kaza anında 27 kişilik araçta 45 kişinin bulunduğu hatırlatılarak “Akşehir Devlet Hastanesi önünde bekleyen yaralı yakınlarından Mesut Yiğit, tarım işçilerinin dayı başı aracılığıyla iş bulduğunu belirtmektedir. Yiğit, dayı başı olan kişinin işverenden 50 lira aldığını yol parası ve kendi komisyonunu çıkarttıktan sonra işçilere 30-35 lira ücret ödediğini öne sürmektedir. Mesut Yiğit “Dayıbaşının ne kadar fazla adam götürürse o kadar para kazanacağı için midibüse fazla yolcu bindirdiğini” iddia etmektedir” ifadelerine yer verildi.
Tüzel’in soru önergesinde Çelik’ten şu soruların yanıtı istendi:
*Isparta’nın Yalvaç İlçesi yakınlarında servis aracının devrilmesi sonucu ölen ve yaralanan tarım işçilerinin sigorta kayıtları mevcut mudur? Mevcut değil ise, ölenlerin geride kalanlarına ve yaralı işçilere devletin katkısı ne olacaktır?
*Kayıt dışı, sigortasız çalıştırmanın yoğun olduğu tarım alanının kayıt altına alınması için bir çalışma mevcut mudur? Tarımdaki işçi ve işverenlerin İŞKUR’da kayıtları var mıdır? Tarım işkolunda yaygın olan “dayıbaşılık” sistemine neden son verilmemektedir?
*Isparta’nın Yalvaç İlçesi yakınlarında işe giderken servis aracının devrilmesi, işçilerin ölmesi ve yaralanması “iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu” kapsamında değerlendirilecek midir?
*Tarım işçilerinin çalışma saatleri, ücret, sigorta, emeklilik gibi sosyal ve mali haklar bakımından diğer işçilerle eşit haklara sahip olması için İş Kanunu kapsamına alınması düşünülmekte midir? (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘İsveç’in bu adımı atması Filistinlilerin elini güçlendirir’

SONRAKİ HABER

Gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu tahliye oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...