31 Ekim 2014 17:47

İşçileri bölenlere inat birleşeceğiz

Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK/Gıda-İş’e üye oldukları için işten atılan Ülker işçilerini direnişlerinin 4. gününde Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü ziyaret etti.

Paylaş

Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK/Gıda-İş’e üye oldukları için işten atılan Ülker işçilerini direnişlerinin 4. gününde Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü ziyaret etti.

Topkapı Metrobüs durağında bir araya gelerek Ülker fabrikası önüne yürüyen EMEP'lilere, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de eşlik etti.

“İş cinayetleri-Kölelik düzeni işçiler birleşince bitecek” pankartı ile Ülker fabrikası önüne gelen EMEP üyeleri, "Ülker işçisi yalnız değildir" sloganları attı.

Ülker işçilerinin kurduğu Direniş Komitesine  Sözcülük yapan Murat Topal, patron ile Öz Gıda-İş’in  35 yıldır işçilerin kanını emdiğini söyledi.

Sendikanın patrona ajanlık yaptığını dile getiren Topal, “Sendika değiştirdik. Burada sonuna kadar da direneceğiz” dedi.

Daha sonra konuşan EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, “Bu ülkede işçiye söz hakkı” yok diyerek EMEP'in eski İstanbul İl Başkanı Memet Kılınçaslan’ın da Ülker işçisi olduğuna değindi.

Ülker ile AKP’nin yakınlığını hatırlatan ve AKP'nin demokratik olmakla övündüğünü hatırlatan Gerçek, “Demokratik hakkı olan sendika seçme özgürlüğünü kullanması sonucu işinden olan Ülker işçisi AKP’nin ne kadar demokratik olduğunu gösteriyor” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de sermayenin ve hükümetin kâr hırsıyla işçilerin ölümlerine göz yumduğunu söyledi.

Ermenek ve Ülker’deki işçilerin oyları ile seçilen hükümetin yaşananlara seyirci kaldığını belirten Tüzel,  Ülker patronunun yaptığının yasayla hukukla alakası olmadığını söyledi.

“Bizim isyanımız, mücadelemiz insanca yaşamak, kan üzerinden yükselen sermayeye son vermek içindir” diyen Tüzel, “Mücadele etmek, direnmek, hak aramaktan başka çaremiz yok. Bunun için de birleşmeye ihtiyacımız var” dedi.

Ziyaretlerinden dolayı EMEP üyelerine teşekkür ederek söze başlayan Disk Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, “Patronların amirleri direnişteki arkadaşlarımızı arayarak, ‘Sizin komünistlerle, bölücülerle ne işiniz var’ diyorlar” dedi. İşçileri bölerek asıl bölücülüğü Ülker’in yaptığını söyleyen Aslan, dil, din, ırk ayrımı yapmadan tüm işçileri birleştireceklerini ifade etti. Daha sonra işçilerle sohbet eden Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TÜMTİS eski Genel Başkanı Sabri Topçu, işçilerle mücadele deneyimlerini paylaştı. İşçilerin sorunlarını dinleyen HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de Ülker işçilerinin bu sorunlarını meclise taşıyacağının sözünü verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakırköy Belediyesinde işçiler kazandı

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...