31 Ekim 2014 17:12

Ülker işçisine mesajlı destek

Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’ten ayrılarak DİSK/Gıda-İş’e geçtikleri için işten atılan Ülker işçileri direnişlerinin 4. gününde. Direnişteki işçilere fabrikada çalışan arkadaşlarından da destek mesajları geldi.

Paylaş

Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’ten ayrılarak DİSK/Gıda-İş’e geçtikleri için işten atılan Ülker işçileri direnişlerinin 4. gününde. Direnişteki işçilere fabrikada çalışan arkadaşlarından da destek mesajları geldi.

Gazetemize konuşan işçiler, 2004’te saat ücretlerinin 5 lira olduğunu, aynı yıl 2.5 liraya indiğini, bu sene ise tekrar 5 lira olduğunu söylediler. Bir işçi, “Buna tepki göstermedik, hiçbir şey bilmiyorum. Sonuçta burada sendika var, bir durum olsa onlar öncülük eder diye düşündük. Şimdi anlıyoruz onların sendika olmadığını. 10 yılda hak kayıplarına uğradık” dedi.

Ayrıca, direnişteki işçilere fabrika içindeki arkadaşlarından da mesajlar geldi. Telefonla gönderilen mesajlarda, “Selamun aleyküm canlar cumanız mübarek ola mücadeleniz hayırla sonuçlana inşallah” denildi. (İstanbul/EVRENSEL)


‘Hastalığıma inanmayıp ağır işlerde çalıştırdılar’

Bilal Sakkallı*

Ülker camiasında 2013’te aşırı baskıdan ve gece gündüz dinlenmeden formenlerin baskılarından ve Öz Gıda-İş sendikacılarının tutarsız tavırlarından dolayı 17.09.2013 tarihinden itibaren psikoloji tedavisi görüyorum. Şu anda tedavilerim devam ediyor. Ayrıca bel ve boyun fıtığım olmasına rağmen formenler ağır işlerde çalıştırmaya devam ettiler ve baskıya, zulme dayanamayarak Süreyyapaşa Meslek Hastalıkları Hastanesine gittim. Çekilen filmlerde boyunda ve belde fıtık tespit edildi.
Ancak Öz Gıda İş Sendikası ve işyeri yetkilileri hastalığıma inanmadılar ve ağır işlerde çalışmaya zorladılar. Bu hastalık zamanında ne bir sendikacı ne bir iş yetkilisi halimizi sormadı. Aksaray Şube yetkililerine, işyeri baş temsilcisine, insan kaynakları müdürlüğüne sıkıntıları anlattım ama çare bulamadım. 6 ay sonra da Süreyyapaşa’ya yatacağım. 27 Ekim’de DİSK/Gıda-İş’e üye olduk diye işten atıldık. 21 yıldır çalıştığım fabrikanın önünde şu an direniyorum. Herkesi bu zulme karşı çıkmaya çağırıyorum.

*Direnişte olan Ülker İşçisi

ÖNCEKİ HABER

Emeklilerden kış zammı protestosu

SONRAKİ HABER

Dersim'de 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa