31 Ekim 2014 17:03

KESK: Torba yasanın müjdesi Ermenek’te çıktı

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, Isparta ve Ermenek’teki iş cinayetlerine tepki gösterdi. “Madenciye müjde” haberlerinin ne olduğunun Ermenek’te ortaya çıktığını belirten Köse, önümüzdeki dönem iş cinayetlerine karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

Paylaş

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, Isparta ve Ermenek’teki iş cinayetlerine tepki gösterdi. “Madenciye müjde” haberlerinin ne olduğunun Ermenek’te ortaya çıktığını belirten Köse, önümüzdeki dönem iş cinayetlerine karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

KESK, yeni döneme ilişkin mücadele programını dün KESK Genel Merkezinde yapılan basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda iş cinayetlerine değinen Köse, Ermenek’in ardından Isparta’nın Yalvaç ilçesinde tarım işçilerinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybetmesinin ardından hükümetin hiçbir sorumluluk almadığını belirten Köse, çıkarılan torba yasanın ardından iki asgari ücret ve 6 saat çalışmanın verilmeden geri alındığını ifade etti. Bununla birlikte yemek, servis ve iş kıyafeti gibi harcamaların da işçinin sırtına yüklendiğini belirten Köse, “Hükümet madenciye müjde haberleri verirken, müjdenin ne olduğu Ermenek’te ortaya çıktı. Çalışma alanında evden getirilen yemeğin alelacele yenmesi, işçilerin torba yasa ile kazanımlarının ne olduğunu açığa çıkardı” diye konuştu.

ÖRTÜLÜ SAVAŞ HARCAMASI 20 KAT ARTTI

2015 Bütçe Kanun Tasarısının Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulduğunu hatırlatan Köse, emekçilerin birikimleri ve vergileriyle toplanan kaynakların savaşın, sömürünün ve gerici muhafazakarlığını, tesisine aktarılacağını dile getirdi. Bütçe tasarısına yönelik analiz ve eylem programlarını önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını kaydeden Köse, vergilerin emekçilere daha fazla savaş, sömürü, TOMA, gözaltı ve ölümle geri döneceğini söyledi. Askeri ve güvenlik harcamalarının belirgin bir şekilde arttığını dile getiren Köse, AKP döneminde sadece örtülü ödenekten savaşa aktarılan kaynağın önceki dönemlere göre 20 kat arttığını söyledi.

Ayrıca, Rojava gibi demokratik, özgürlükçü laik bir bölgenin yok edilip IŞİD’in yerleşmesine göz yummayacaklarını vurgulayan Köse, insanlar arasında ırk, dil, din ve mezhep ayrımı yaparak birbirine düşürenlere sessiz kalmayacaklarını dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mert’in katil zanlısı Erzurum’da yargılanacak

SONRAKİ HABER

Gezi Davası 5. Duruşma | Ali İsmail'in katili "mağdur", Osman Kavala hâlâ tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...