31 Ekim 2014 16:26

ABD’li köleler 107 yıl bekledi Hong Konglular da beklesin!

Dünyanın en büyük bankacılık ve finans kuruluşlarından biri olan HSBC’nin yönetim kurulu üyesi Laura Cha’dan Hong Kong’daki bağımsız seçim yapma talebiyle başlayan eylemlerle ilgili skandal açıklama geldi.

Paylaş

Dünyanın en büyük bankacılık ve finans kuruluşlarından biri olan HSBC’nin yönetim kurulu üyesi Laura Cha’dan Hong Kong’daki bağımsız seçim yapma talebiyle başlayan eylemlerle ilgili skandal açıklama geldi.

Cha, “Amerikalı köleler 1861’de özgürleştiler fakat 107 yıl sonraya kadar oy kullanma hakkını kazanamadılar, Hong Kong da neden biraz daha beklemesin?” dedi.

Cha’nın Paris’te sarf ettiği öğrenilen ve Standard gazetesinde geçtiğimiz Perşembe günü yayınlanan bu sözler üzerine Hong Konglu gençler sosyal medyada imza kampanyası başlattı. Kampanyaya binlerce kişi imza vererek HSBC yöneticisine tepki gösterdi ve bankadan açıklama talep etti.
Laura Cha Shih May-lung, aynı zamanda Çin Parlamentosu Finansal Hizmetleri Geliştirme Konseyi Başkanlığı görevini yürütüyor.  

Tepkiler üzerine Cha adına yapılan resmi açıklamada ise sözlerine kimseye saygısızlık etmek için değil her ülkenin demokratik ilerlemesinin kendi tarihsel konteksine göre yapılacağını vurgulamak amacı taşıdığı ileri sürüldü.

Genel Merkezi Londra’da olan Hong Kong ve Şangay Bankacılık Kooparatifi ya da kısa adıyla HSBC Holding 1865 yılında Hong Kong’da kuruldu. HSBC, dünyanın en büyük bankacılık ve finans kurumlarından biri.

Çin, 1997 yılından beri eski İngintere sömürgesi olan Hong Kong’u “bir ülke iki sistem” formülüyle yönetiyor, bu sistemde Hong Kong yönetimine geniş özerklik tanınıyordu.

Ancak geçtiğimiz Ağutos’ta Pekin Hükümeti’nin 2017 yılında Hong Kong’da yapılacak seçimlerde adayları önceden inceleyeceğini duyurması protestoların başlamasına neden olmuştu.
(DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Peşmergeler: Hazırlık yapıyoruz, Kobanê'ye geçeceğiz

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...