31 Ekim 2014 15:27

Yeni Asır, Akit’e mi özeniyor?

Ege Bölgesi’nin en eski gazetelerinden biri olan Yeni Asır gazetesi bugünlerde yaptığı haberlerle basın etiğinin sınırlarını zorluyor.

Paylaş

Ege Bölgesi’nin en eski gazetelerinden biri olan Yeni Asır gazetesi bugünlerde yaptığı haberlerle basın etiğinin sınırlarını zorluyor. Konak Belediyesi Başkanı Sema Pekdaş, Konak Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü çalışanı ve Tiyatro Yönetmeni Orçun Masatçı ile İzmir Barosu Eski Başkanı Av. Ercan Demir, gazetenin yaptığı çarpıtma haberlerle hedef gösterildi.

2007 yılında TMSF tarafından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın damadının Genel Müdürü olduğu Çalık Grubuna 1,1 milyon dolara satılan ve Sabah Yayın Grubu içinde yer alan Yeni Asır Gazetesi’nin bu tarihten sonraki haber politikasındaki değişiklik gözle görülür hale gelmiş ve hükümetin politikalarının savunucusu olmuştu.

Yeni Asır Gazetesi’nde son dönemde yapılan haberler özellikle iktidara muhalif olanları hedef göstermekten geri durmuyor. Yeni Asır’ın bu tutumu, hedef göstermeleri ile tanınan Akit Gazetesi’nin haberlerini hatırlatıyor.

‘MİLİTAN KONAK’TA!’

İzmir Yeni Kapı Tiyatrosu’nun yönetmenlerinden Orçun Masatçı'nın Konak Belediyesi'nin Kültür-Sanat İşleri Koordinatörlüğüne getirilmesini Yeni Asır Gazetesi ‘Militan Konak’ta’ başlığı ile duyurdu. Yeni Asır, bu haberinde henüz yargı süreci devam ettiği halde Orçun Masatçı’yı ‘terör örgütü ile ilişkisi’ olduğunu yazarak hem basın etiğini hem de hukukun temel ilkelerini yok saydı.
Yine bu haberin içinde Orçun Masatçı’nın, Kobane halkıyla dayanışmaya yönelik ve tezkereye karşı çıkan tweetler atması yasa dışı bir şeymiş gibi yansıtıldı. Haberin devamında ise Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da Atatürk düşmanı olarak yansıtıldı.

ATILMAYAN SLOGANLAR YAZILDI

Geçen hafta sonu yapılan İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’yla ilgili haber yapan Yeni Asır Gazetesi Çağdaş Avukatlar Grubu’nu da hedef gösterdi.  Çalık Grubu’na satıldıktan sonra kısa süreliğine de olsa Atatürk Silüeti’ni logosundan silen Yeni Asır, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ercan Demir’i broşür tasarımından dolayı Atatürk’ü sildiğini manşetine taşıdı.

Yine bu haberde, salonda atılmamış olmasına rağmen Çağdaş Avukatlar Grubu üyelerinin, “Biji Apo", "Biji Kobani", "Kahrolsun TC", "Kahrolsun TC'nin avukatları" şeklinde sloganların atıldığı yazıldı. (İzmir/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gözaltı ve tutuklama furyası

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa