31 Ekim 2014 14:47

Grizu kurbanı 19 işçinin aileleri davadan çekildi

Bursa Mustafakemalpaşa'da, 19 işçinin öldüğü grizu patlamasına ilişkin, sanıklarla tazminat konusunda anlaşan ailelerin yargılamadan çekildiği ortaya çıktı. Dava, maden kazaları için örnek teşkil ediyordu.

Paylaş

Bursa Mustafakemalpaşa'da, 19 işçinin öldüğü grizu patlamasına ilişkin, sanıklarla tazminat konusunda anlaşan ailelerin yargılamadan çekildiği ortaya çıktı. Dava, maden kazaları için örnek teşkil ediyordu.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Bursa Mustafakemalpaşa’da, beş yıl önce 19 işçinin öldüğü grizu patlamasına ilişkin, sanıklarla tazminat konusunda anlaşan ailelerin yargılamadan çekildiği ortaya çıktı.

Ailelerin avukatlığını yapan Adem Baştürk, beş ailenin daha önceden uzlaştığını, 14 ailenin de karardan sonra el sıkıştığını, toplam 5 milyon TL tazminat ödendiğini belirtti. Aralarında maden sahibinin de olduğu altı sanık hakkında ilkin ‘taksirle öldürme’ suçundan beş yıl hapis cezası verilmiş, Yargıtay ise ‘olası kasıtla ölüme sebebiyle vermek’ suçundan en az yirmi yıl hapis cezasına hükmedilmesi gerektiğini belirterek, kararı bozmuştu. Bu karar, iş kazaları bakımından örnek nitelikte sayılmıştı.

AİLELERE 5 MİLYON TL ÖDENMİŞ

Yargıtay’ın bozma kararından sonra davanın ilk duruşması, 27 Ekim’de görüldü. Sanık avukatları, bozmanın gerekçesine katılmadıklarını fakat yeniden yargılama yapılması amacıyla karara uyulmasını istediklerini kaydetti. Ailelerin avukatlığını yapan Mehmet Çetin, Ercan Sümer ve Adem Baştürk ise, “sanıklar ile varmış oldukları anlaşma neticesinde maddi manevi zararları giderildiğinden şikayetten vazgeçtiklerini ve katılan sıfatlarının kalmadığını” söyledi. Mahkeme heyeti de ailelerin 'katılan' sıfatını kaldırdı. Sanıkların yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 22 Aralık 2014’e bıraktı.

'SANIKLAR İÇİN RAHAT BİR YARGILAMA OLACAK'

Avukat Adem Baştürk, ailelerin talebi üzerine davadan çekildiklerini belirterek, “Bizim tercihimiz değil, ailelerin tercihi önemlidir” dedi. Beş ailenin yargılama sürerken, sanıklarla anlaşarak davadan çekildiğini, diğer 14 ailenin karardan sonra uzlaşmaya vardığını kaydeden Baştürk, “Yargıtay’ın kararından önce vazgeçmişlerdi. Ailelerin tüm maddi ve manevi tazminat talepleri ödendi” diye konuştu. Baştürk, 14 aile için toplam 5 milyon TL ödendiğini, çocuklarıyla birlikte dul kalan eşler için ise en az 400 bin TL’lik bir ödeme yapıldığını anlattı. Davadan çekildikleri için sanıklar açısından rahat bir yargılama olacağını ifade eden Baştürk, “Bu aşamada aileler davaya müdahale edemeyecekleri için sanık tarafı daha rahat hakaret edecek. Çünkü karşı tarafta avukatlar itiraz etmemiş olacak. Kaldı ki bir kamu davası görülüyor. Ailenin katılmasına da gerek yok” dedi.

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Maaşımı alamıyorum hizmeti durduruyorum’

SONRAKİ HABER

Mahkeme YPG’yi ‘terör örgütü’ ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...