31 Ekim 2014 11:37

Sınırdaki infaz girişimi Mecliste

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türkiye-Kobanê sınırında askerlerin açtığı ateş sonucu Mustafa Xelîl adlı gencin ağır yaralanmasını Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türkiye-Kobanê sınırında askerlerin açtığı ateş sonucu Mustafa Xelîl adlı gencin ağır yaralanmasını Meclis gündemine taşıdı.

Konu hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yazılı soru önergesi veren Sarıyıldız, Devletin Suriye, Irak ve Rojava’da büyük katliamlara ve vahşete neden başta IŞİD olmak üzere diğer paramiliter güçlere rahatlıkla geçmesine izin verdiği sınırların, savaştan kaçan Kürtler için infaz sınırlarına dönüştüğünü belirtti.

Rojavalıların sınırı geçişinde askerlerin açtığı ateş sonucu ya öldürüldüklerini ya da yaralandıklarını belirten Sarıyıldız, 2012 yılından itibaren Türkiye- Rojava sınırında 30’a yakın kişinin askerlerin açtığı ateş sonucu katledildiğine dikkat çekti.

BAKAN ALA’YA SORULAR

Xelil’in durumunu ile ilgili bilgilere de yer veren Sarıyıldız, Kobanê sınırında ile sohbet eden askerlerin “IŞİD’e eyvallah Kürt’e infaz” yaklaşımının Kürt kamuoyunda toplumsal öfkeyi giderek arttırdığına dikkat çekti. Sarıyıldız, İçişleri Bakanı Ala’ya şunları sordu:

* Mustafa Xelîladlı Rojavalı, sınır ihlali yapmadığı halde kendi aracının yanında bulunduğu esnada neden askerler tarafından üzerine ateş açılmıştır?

* Olay hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? Olayın yaşandığı gün sınırda görev yapan askerlerin ifadesine başvuruldu mu?

*Mustafa Xelîl’in yaralandığı olay esnasında çalışır vaziyette olan termal kameralar var mıdır? Varsa görüntü kayıtları incelendi mi?

*Kobanê’de IŞİD örgütünün vahşi saldırılarından kaçan insanların korunmak amaçlı Türkiye’ye geldikleri bilindiği halde neden üzerlerine silah ile ateş açılmaktadır?

*Sınırdaki keyfi infazların ve yaralanmaların önüne geçmek için bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Rojava sınırında yapılan infazlar, Hükümet’in Rojava’yı tanımama ve yalnızlaştırma politikalarının bir sonucu mudur?

*Son iki yılda sınırlarda öldürülen Rojavalı yurttaşlara ilişkin yürütülen soruşturmalar ne aşamadadır? Davaya dönüşen soruşturmalar var mıdır? Var ise yargılanan kaç kamu görevlisi bulunmaktadır?

* Türkiye’de hükümetiniz döneminde kaç kişi sınırlarda öldürüldü? Bu ölüm vakalarının illere göre dağılımı nasıldır?” (ANKARA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Yemeği ayakta yiyorlardı'

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...