30 Ekim 2014 21:26

Cizreliler, futbola sahip çıkıyor

TFF Ziraat Kupasında Bölgesel Amatör Lig ekiplerinden Cizrespor büyük sürprize imza atarak ikinci lig ekiplerinden Göztepe AŞ’yi evinde 2-0 yenerek kupada gruplara kalmayı başardı. Adını sezon başında kadrosuna kattığı eski Antalyaspor’lu Serge Dijehoua ve kupa 2. turunda karşı karşıya geldiği Aydınspor 1923 maçında yaşananlarla duyuran Cizrespor, Göztepe AŞ’yi yenerek adından daha fazla söz ettirdi.

Paylaş

Beyar ÖZALP
Cizre

TFF Ziraat Kupasında Bölgesel Amatör Lig ekiplerinden Cizrespor büyük sürprize imza atarak ikinci lig ekiplerinden Göztepe AŞ’yi  evinde 2-0 yenerek  kupada gruplara kalmayı başardı. Adını sezon başında kadrosuna kattığı eski Antalyaspor’lu Serge Dijehoua ve kupa 2. turunda karşı karşıya geldiği Aydınspor 1923 maçında yaşananlarla duyuran Cizrespor, Göztepe AŞ’yi yenerek adından daha fazla söz ettirdi.

SOSYAL MEDYADAN PROVOKASYON

Cizrespor ile Göztepe arasında oynanan maçtan günler öncesinde Göztepe takımı futbolcularının güvenliği olmadığı iddiası ile sosyal medyada  maçın Cizre’de oynanmaması adına kampanyalar başlatıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında maç Cizre Şehir Stadyumunda oynandı. 2. turda oynanan Aydınspor 1923 maçı sonrasında Aydınspor’lu futbolcuların provokasyona zemin hazırlayabilecek söylemlerinden dolayı Cizrespor’a karşı linç kampanyaları başlamış ve Göztepe eşleşmesinden sonra ise bu ırkçı kampanya giderek artmıştı. Tüm bu ırkçı kampanyalara karşı Cizrespor-Göztepe AŞ maçı Cizre Şehir Stadyumunda münferit bir kaç olay dışında herhangi bir aksilik yaşanmadan tamamlandı.

HALK CİZRESPOR’A BÜYÜK DESTEK VERDİ

Yıllardır futbol ve diğer spor branşlarında başarıya hasret Cizreliler günler önce Cizrespor-Göztepe maçına hazırlık yaptı. Şehrin belirli noktalarına 20 metrelik dev Cizrespor bayrakları asan Cizreliler maça saatler öncesinden akın etti. Maça Cizrelilerin yanı sıra Şırnak’ın diğer ilçelerinden ve Mardin, Batman, Siirt, Diyarbakır, Gaziantep gibi illerinden de binlerce taraftar geldi.

GÖZTEPELİLERİ MİSAFİR ETTİLER

Maçtan günler önce il spor güvenlik komitesi kararı ile maça Göztepeli tarafların alınmayacağının açıklanmasına rağmen maçı izlemek için İzmir’den otostop ile Cizre’ye gelen Göztepeli taraftarları, Cizreliler evlerinde misafir etti.

GÖZTEPE İÇİN YOĞUN GÜVENLİK

Karşılaşmaya saatler kala özel uçakla Cizre’ye gelen  Göztepe kafilesi için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Havalimanından zırhlı otobüsle  yoğun polis eşliğinde Göztepe kafilesinin stada getirilmesine Cizreli taraftarlar tepki gösterdi. Cizrespor taraftarı, bu maçın diğer maçlardan hiçbir farkı olmadığını, Göztepe’nin savaşa değil futbol müsabakası oynamaya geldiğini belirterek alınan yoğun güvenlik önlemlerine tepki gösterdi.

CİZRE TRİBÜNLERİ KOBANÊ’Yİ SELAMLADI

Cizrespor taraftarı, pankartlar ve tezahüratlar ile Kobanê direnişini de selamladılar. Tribünlerde ‘‘Kupayı almasak da Kobanê’yi alacağız!’’ pankartı açan Cizreli taraftarlar, maç boyunca “Bijî Berxwedanê Kobanê” ve “Bijî YPG” sloganları attı.

POLİS  TARAFTARA GAZ SIKTI

Yoğun güvenlik önlemleri altında oynan maçta bazı Cizrespor taraftarları sahaya su şişesi atarken, uyarıların ardından sahaya başka yabancı madde atılmadı. Maçın ikinci yarısında  Cizrespor taraftarlarının kendi arasında yaşadığı arbedenin ardından ise polis herhangi bir uyarıda bulunmadan tribünlere biber gazıyla saldırdı. Polisin attığı gazdan her iki takımın oyuncularının da etkilenmesi üzerine maçın hakemi oyunu durdurmak zorunda kaldı. Biber gazının etkisinin geçmesinin ardından da maç kaldığı yerden devam etti.

SOYUNMA ODASINA KADAR EŞLİK ETTİLER

Maçta son düdüğün çalmasıyla birlikte gruplara kalmanın sevincini yaşayan Cizreli taraftarlar, sahaya girerek oyuncuları omuzlarında taşıdı. Cizreliler, Göztepeli futbolculardan da formalarını isteyerek hatıra fotoğrafları çektirdiler.

‘DİYARBAKIRSPOR’A YAPILAN BİZE YAPILAMAYACAK’
 

Sosyal medyada örgütlenen ırkçı provokasyonlara tepki gösteren Cizresporlular, maçta yaşanan saha olaylarının birçok Süper Lig maçında da medyana geldiğini ifade ediyor. Cizreliler, bölge takımı olmalarından dolayı ırkçı kesimlerin, Cizrespor’un başarılı olmasını istemediğini söylüyor. Diyarbakırspor’un da benzer problemler yaşadığını söyleyen Cizresporlular, aynı olayların kendilerinin de başına gelmesine izin vermeyeceklerini söylediler.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Soma işçilerinin maaşları ödenmeye başlandı

SONRAKİ HABER

Gezi Davası 5. Duruşma | Ali İsmail'in katili "mağdur", Osman Kavala hâlâ tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...