30 Ekim 2014 21:10

İzmir Kısa Film Festivali başlıyor

15. kez düzenlenecek İzmir Kısa Film Festivali, 1-5 Kasım tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Paylaş

15. kez düzenlenecek İzmir Kısa Film Festivali, 1-5 Kasım tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Festivale kurmaca, belgesel ve animasyon dallarında Altın Kedi Ödülü için yarışmak üzere, 63 ülkeden 1093 film başvurdu. Tunç Başaran (Yönetmen), Feza Çaldıran (Görüntü Yönetmeni), Nilüfer Açıkalın (Oyuncu), Klaus W. Becker (Bremen Film Büro Yöneticisi) ve Gulbara Tolomushova’dan (Sinema Yazarı) oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda Altın Kedi sahiplerini bulacak.

Önceki yıllarda, İzmir Sinema Derneği tarafından yapılan festival, bu yıl ve bundan sonraki yıllarda Kare Film bünyesinde, Yusuf Saygı yönetiminde devam edecek. Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Buca Belediyesi ve Konak Belediyesinin desteklediği festivalde; Polonya Animasyonları, Japon Seçkileri, Almanya Seçkileri, Belçika Seçkileri ve özel gösterimlerle beraber 150’yi aşkın kısa film ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak.

EGE’NİN ‘EMEK ÖDÜLLERİ’ USTALARA

Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimleri de yapılacak olan etkinliklerle sinemaseverlerle bir araya gelecek. Festival’in ‘Emek Ödülleri’ ise Türk Sineması’nın efsane set amiri Selahattin Geçgel, Yeşilçam’ın Usta Oyuncusu Kemal İnci’ye, Oyuncu Kutay Köktürk’e ve Sinema Yazarı Sadi Çilingir’e verilecek.

Bu sene, Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi başta olmak üzere, İzmir’deki üniversitelerde de film gösterimleri yapılacak. Festivalin “Gençlik Ödülü” ise, izledikleri filmlere verecekleri oylarla öğrenciler tarafından belirlenecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’ın sarayı dış basında

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa