10 Temmuz 2011 09:08

Masallardan tuvale akan resimler

SELÇUK Yaşar Sanat Galerisi yaz sergilerine İzmirli Ressam Filiz Pelit ile Çeşme Altın Yunus Sanat Galerisi’nde devam ediyor.Resimlerinde kurguladığı masallar gibi, paletindeki canlı renkleri kimi zaman yağlı boya, kimi zaman akrilikle oluşturan Filiz Pelit, Altın Yunus Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluşuyor. 17. Kişisel Sergisini açan Peli

Masallardan tuvale akan resimler

Paylaş

SELÇUK Yaşar Sanat Galerisi yaz sergilerine İzmirli Ressam Filiz Pelit ile Çeşme Altın Yunus Sanat Galerisi’nde devam ediyor.

Resimlerinde kurguladığı masallar gibi, paletindeki canlı renkleri kimi zaman yağlı boya, kimi zaman akrilikle oluşturan Filiz Pelit, Altın Yunus Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluşuyor. 17. Kişisel Sergisini açan Pelit, resimlerinde masalsı bir tema üzerinde duruyor. İnsanların büyüdükçe hayal güçlerinin fakirleştiğini ancak insanların yeniden masallarda ve hayallerde yer alması ve kendi masalını yaratması fikirleriyle eserler yarattığını belirten Pelit, resimlerini “umudun resimleri” olarak tanımlıyor. Resimlerinde konunun amaç değil araç olduğunu dile getiren Pelit, önemli olanın doğru resim yapabilmek olduğunu vurguluyor. “Resimlerimdeki figürler yaşama dair tüm duyguları barındırır. Hüzünde vardır, neşede, o çocuk yüzlerinde, gözlerinde... Benzer yüzleriyle farklı duygularla etrafı kolaçan ederler. Bazen size soru sorarlar. Benim kurduğum masalın içine çeker sizi düş çocukları... Büyüdükçe fakirleşen hayal gücümüzü tekrar ateşlemek ve yeni umutların, coşkuların peşine düşmek için... Tökezlesekte tekrar ayağa kalkmak, yeniden başlamak için... Resimlerimde su damlaları sözcüklerin yerini alır, düş kuşları konar omuzunuza size, usulca sizi anlatırlar...” diyen Pelit, boş tuvalin karşısına geçtiğinde resimlerinde sürprizlere yer verdiğini ve o yoğun sürecin bir macera, bir masal olduğunu söylüyor.

Filiz Pelit’in eserlerinden oluşan sergi, Çeşme Altın Yunus Sanat Galerisi’nde 29 Temmuz tarihine kadar gezilebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul’un 151 köyü bu kitapta

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa