30 Ekim 2014 23:13

Direnen Ülker işçisi destek bekliyor

Topkapı’daki Ülker fabrikası önünde direnişe geçen işten atılan işçiler, bugün direnişlerinin 3. gününde. Sabah vardiya değişiminde fabrika önüne gelerek akşama kadar nöbet tutmaya başlayan işçiler, sabah ve akşam vardiya çıkışlarında içeride çalışmaya devam eden arkadaşlarına sesleniyor. Gün içerisinde ise sendikalar, emekten yana siyasi partiler ve bireysel olarak gelen emekçiler Ülker işçilerine moral veriyor.

Direnen Ülker işçisi destek bekliyor

Paylaş

Ümit KARTAL
İstanbul

Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’in örgütlü olduğu Ülker fabrikasında işçiler, yıllardır sendikanın çizgisinden memnun değil. Dönem dönem çeşitli şekillerde kendini gösteren bu memnuniyetsizlik, bu kez sendika değiştirmeye kadar vardı. İşçiler, 1980 öncesindeki sendikaları DİSK’e bağlı Gıda-İş’e geçmeye karar verdiler. Ancak üye olan ilk işçiler ‘performans düşüklüğü’ gerekçesiyle işten atıldı.

Topkapı’daki Ülker fabrikası önünde direnişe geçen işten atılan işçiler, bugün direnişlerinin 3. gününde. Sabah vardiya değişiminde fabrika önüne gelerek akşama kadar nöbet tutmaya başlayan işçiler, sabah ve akşam vardiya çıkışlarında içeride çalışmaya devam eden arkadaşlarına sesleniyor. Gün içerisinde ise sendikalar, emekten yana siyasi partiler ve bireysel olarak gelen emekçiler Ülker işçilerine moral veriyor. Şimdiye kadar çeşitli siyasi parti temsilcileri, KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Eğitim Sen üyeleri, Nakliyat İş’te örgütlenme mücadelesi veren bir grup işçi, PTT’de çalışan taşeron işçiler ve Antikapitalist Müslümanların ziyaretlerine geldiği işçiler, bundan sonrası için de destek bekliyor.

‘KOMÜNİSTLERİN PEŞİNE TAKILIYORSUNUZ!’

Her işçi direnişinde olduğu gibi, Ülker direnişinde de karşı taraf boş durmuyor. Bu kez direnişçi işçilerin bir kısmının, beş vakit namazını kılıp, ibadetlerini yerine getirmesi ve kendilerini çeşitli inanç gruplarına yakın olarak tanımlaması, direnişçi işçileri karalama yöntemlerinin çeşitlenmesine sebep oldu.

Direnişçi işçilerden Murat Topal, Hak-İş’e yakın bir işçi ile vardiya değişiminde yaşadığı tartışmayı gazetemize anlattı. Hak-İş işyeri temsilcilerine yakın işçinin kendisine “Aşırı solcu komünistlerin peşine takılıyorsunuz” diye tepki gösterdiğini söyleyen Murat Topal “Solcu gördüğün bütün İstanbul arkamızda. Komünist dediklerin yanımızda ve işçinin hakkını arıyor. Siz neredesiniz?” diye cevap verdiğini söyledi.

‘SENDİKACILIKLARINDAN UTANSINLAR’

Beraber namaz kıldığı arkadaşlarının bazılarının şimdi selam vermekten bile çekindiğini ifade eden Murat Topal, Öz Gıda-İş temsilcisinin kendisine “Cüppenden utan” dediğini söyledi. Topal ise,  Müslümanlık sembolleri altında işçinin hakkını koruyamayan sendikacıların, sendikacılıklarından utanmaları gerektiğini düşünüyor.

“Allah’a şükür gönlüm rahat. Mücadelemi veriyorum. Sendikayı bile yeni yeni öğreniyorum. Direniş çadırından çıkıp beş vakit namazımı da kılıyorum. Rızkımızı helalinden aramak farzdır. Biz de helalinden hakkımızı arıyoruz” diye Topal ancak Hak-İş’in şimdiye kadar hiçbir faydasını görmediğini söylüyor.


DİRENEN ICF İŞÇİSİNE: ALEYKÜMSELAM

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Celal Ovat’ın Eskişehir’e giderek ziyaret ettiği direnişçi ICF işçileri, Ülker işçilerine Ovat aracılığıyla selam göndermişti. Başkan Ovat’ın konuşmasını alkışlarla ve sloganlarla dinleyen Ülker işçileri de ICF işçilerine fotoğrafla cevap yolladı. Ülker işçileri “Selam gönderen ICF işçisine: Aleykümselam! Direnenler kazanacak!” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Mültecilerin kampına bomba

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa