30 Ekim 2014 08:09

Halk, 'inşaat durdurulacak' sözünün tutulmasını bekliyor

Üsküdar Validebağ Korusu'nun yanındaki inşaat önünde halkın bekleyişi, yağmur ve soğuk havaya rağmen dün gece de devam etti.

Paylaş

Üsküdar Validebağ Korusu'nun yanındaki inşaat önünde halkın bekleyişi, yağmur ve soğuk havaya rağmen dün gece de devam etti. Korudaki inşaata tepki gösteren bir eylemci, "Buradan emniyet çekildiğinde ve inşaat gerçekten durdurulduğu takdirde bizler de çıkacağız" dedi.

Üsküdar Validebağ Korusu yanında bulunan arazideki inşaata ve koruyu imara açma girişimlerine tepki gösteren halk, soğuk hava ve aralıklarla süren yağmura rağmen, dün gece de alanda nöbet tutmaya devam etti. Koruda bekleyen vatandaşlar havanın soğuk olması nedeniyle kaldırımda soba yakıp, battaniyelere sarılarak ısınmaya çalıştı. Gece saatlerinde başlayan yağmur nedeniyle zor anlar yaşayan eylemciler, naylon çadırların altına girip yağmurdan korundu.

'İNŞAAT DURDURULACAK'

Davayı açan site sakinlerinden birinin, inşaatın durdurulacağı, polisin de bölgeden ayrılacağı bilgisini kendilerine ilettiğini söyleyen bir eylemci, "Saat 07.00 sıralarında Kaymakam bey inşaat alanına girmiş. Bunlar tabii ki biz içeride olmadığımız için site görevlisi ve davayı açan site sakinleri tarafından iletilen bilgiler. Kaymakam, ailesiyle birlikte bölgeyi ziyaret ediyor. Bu inşaatın durdurulacağını ve yarın sabahtan itibaren emniyet güçlerinin de bölgeyi terk edeceğini beyan etmiş. Bu bilgiyi davayı açan site sakinlerinden birisi buradaki arkadaşlarımıza söylemiş. Bekliyoruz çatışmak, çarpışmak asla doğamızda olmayan bir şey. Burası neticede vatan toprağıdır. Yasalara uygun olduğu takdirde her şeyi kabul ediyoruz. Madem mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş, ondan da herkesin yasalara uymasını bekliyoruz. Buradan emniyet çekildiğinde ve inşaat gerçekten durdurulduğu takdirde bizler de çıkacağız. Sadece her şey kuralına uygun olsun istiyoruz. Umarım Kaymakam'ın söyledikleri bize aktarıldığı şekildeyse ve bu uygulama da yarın sabahtan itibaren uygulamaya başlanacaksa hepimiz için bir mutlu son olacak" dedi.

Dün bölgede oturan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna, yaptığı açıklamada "Valiyle dün görüştüm bugün kaymakamlıkta toplantı yaptık yarın inşaat durdurulacak. Hukuki süreci bekleyeceklerini yarın inşaatın duracağını söylediler" dedi. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sosyalistler 15 vekil çıkardı

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı istismar verilerini açıklamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa