29 Ekim 2014 22:52

Folkart’a imar rantına itiraz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Mesut Sancak’a ait Folkart İnşaatın Bornova’daki arazisine imar rantı getirecek planlamayı onaylamasına itiraz geldi.

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Mesut Sancak’a ait Folkart İnşaatın Bornova’daki arazisine imar rantı getirecek planlamayı onaylamasına itiraz geldi. Yerel yönetimlerin de olumsuz görüş bildirdiği düzenlemeye itiraz eden Şehir Plancıları Odası, kararın hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sayfasında yapılan duyuruyla Ethem Sancak’ın yeğeni Mesut Sancak’a ait Folkart Yapı Sanayi Ticaret Anonim Şirketi adına kayıtlı alanın konut dışı kullanım alanından iş ve konut merkezine çevrilmesi onaylandı. Böylece Folkart’a “Ayrıcalıklı imar hakkı” değişikliği tanınmış oldu.

Duruma Şehir Plancıları Odasından itiraz geldi. Gazetemize konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol bölge bazında bütüncül bir imar değişikliğinin olması gerektiğini vurguladı. Şenyol, “Ancak burada tek bir ada parselinde yüksek bir konut artırımı var. Yönetmeliğe aykırı. Yönetmelik der ki ‘Arttırdığınız yoğunluk kadar sosyal donatı alanı getirmeniz gerekir.’ Ancak bu planda buna dair çok bir şey yok. Nüfusun artışına dair bir ihtiyaç analizi yapılmamış dolayısıyla bu parsel bazında bir yoğunluk artışı, rantın artması, kişinin kazancının artması anlamına geliyor. Kamuya ayrılması gereken alanlar da hiçbir şekilde düşünülmemiş. Bu planların uygulayıcı kurumları yerel yönetimler olmalıdır” dedi.   (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DEÜ hemşireleri ‘Artık yeter’ diyor!

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...