29 Ekim 2014 20:53

IŞİD, tüm gücüyle sınır kapısına saldırıyor

Kobanê'de direnişin 46. gününe girilldi. Şiddetli çatışmalar yaşanıyor. IŞİD ile YPG-YPJ güçleri arasında akşam saatlerinde çatışmaların son derece şiddetlendiği aktarıldı.

Paylaş

IŞİD'in özellikle sınır kapısı bölgesine şehrin doğusundan saldırdığı öğrenilirken, sık sık patlama sesleri duyuluyor. Yerel kaynaklar tüm doğu cephesi hattı boyunca çatışmaların sürdüğünü belirtiyor. Bölgeden yapılan aktarımlarda IŞİD'in peşmergenin gelişi öncesi son şansını denediği, tüm gücüyle sınır kapısını düşürmek için saldırdığı ifade ediliyor.

ABD'Lİ GENERAL: KOBANÊ'NİN DÜŞMEK ÜZERE OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ

ABD ve uluslararası koalisyonun IŞİD'e karşı sürdürdüğü hava saldırılarının koordinatörü emekli General John Allen, el Arabiya televizyonuna konuştu. Allen, "Kobanê'nin düşmek üzere olduğunu düşünmüyoruz" dedi.

Allen, "Peşmergenin geçişi, Kobanênin düşmesini engelleyecektir" ifadesini kullandı.

ABDULLAH: PEŞMERGE VE ÖSO, YPG İLE KOORDİNELİ ÇALIŞACAK

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Peşmerge ve ÖSO güçlerine ait grupların Kobanê'ye gelişini İMC TV Ana Haber Bülteni'ne değerlendirdi. IŞİD’in Kobanê direnişi nedeniyle çok büyük bir darbe yediğini belirten Abdullah, “Şimdiye kadar Kobani’de yürütülen direniş hem Halk Savunma Birlikleri (YPG)/ Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) açısından hem de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) açısından birçok denge’yi değiştirdi. Tabiki bu yeni yardımlar da bu dengeyi daha çok değiştirecektir" dedi.

YPG ile ÖSO arasında daha önce bir ittifak anlaşmasının yapıldığını ve Kobanê direnişinin ilk dönemlerinde ÖSO'ya bağlı Burkan El Fırat güçlerinin de bu direnişe dahil olduğunu hatırlatan Abdullah, "Onların da şehitleri var. Bundan birkaç gün önce ortaya konulan talebi YPG değerlendirdi. Bu esas üzerinden bu gruplar Kobanê’ye geçtiler" dedi.

Asya Abdullah Kobanê'ye gelecek gruplarla koordineli bir çalışma yürütüleceğini de belirterek, "Kobanê’ye gelecek olan gruplar YPG’nin komutası altında olacaklar. Ama YPG ve ÖSO’nun ortak bir çalışması var. Kobanê’de bu nedende ortak bir şekilde koordineli bir çalışma yürütülecek" diye konuştu.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski İBB Başkanı Gürtuna: Yarın inşaat durdurulacak

SONRAKİ HABER

Bursa'da yaşlılara ulaşım için şart üstüne şart

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa